Spis treści
Za przyjęciem ustawy węglowej głosowało 303 posłów, 118 wstrzymało się od głosu, a 14 było przeciw. Teraz rozpatrywaniem dokumentu zajmie się Senat.
Samorządy mają pomóc w dystrybucji węgla
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przewiduje, że gminy oraz związki i spółki gminne będą mogły nabyć węgiel od importerów w cenie 1500 zł za tonę. Sprzedażą i dystrybucją surowca zajmą się spółki PGE Paliwa, a także Węglokoks.
Koszty transportu do gospodarstw domowych zostaną doliczone do rachunku końcowego, jednak w kwocie maksymalnej 500 złotych. W związku z tym cena za tonę węgla dla gospodarstwa domowego wyniesie maksymalnie 2000 złotych.
Proponowane rozwiązanie wspomoże budżety gospodarstw domowych, a przede wszystkim istotnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego najbardziej potrzebujących. Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ciepła jest instalacja zasilana węglem kamiennym - czytamy w uzasadnieniu ustawy opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Każda gmina może zgłosić chęć uczestnictwa w programie maksymalnie do 3 dni od wejścia w życie nowych przepisów. Do tej pory współpracę zadeklarowało ponad 1100 samorządów.
Węgiel od gminy - jak kupić?
Zgodnie z regulacjami zakup preferencyjny węgla będzie możliwy na podstawie wniosku składanego w gminie. Znajdą się w nim podstawowe informacje o wnioskującym, a także określenie ilości węgla, którą gospodarstwo domowe zamierza nabyć. Dokument można będzie składać na piśmie lub przez Internet.
Do zakupu węgla od gminy będą uprawnione osoby, którym wcześniej przyznano dodatek węglowy lub ich głównym źródłem ciepła jest węgiel - według zgłoszenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła. Sposób i tryb rozpatrywania złożonych wniosków, a także kryteria pierwszeństwa zostaną określone uchwała rady gminy.
Jeśli gmina nie przystąpi do rządowego programu, obywatel będzie mógł kupić surowiec w sąsiedniej gminie. W przypadku, gdy ta też nie będzie handlowała węglem, sprzedażą zajmą się firmy komercyjne uprawnione do prowadzenia takiej działalności. Wtedy maksymalna cena wzrośnie do 2200 zł za tonę.
Węgiel od gminy - jakie są limity?
Ilość węgla, którą będzie można kupić, zostanie doprecyzowana poprzez specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje, by do końca tego roku limit dla gospodarstwa domowego wynosił 1,5 tony węgla kamiennego. Drugie tyle będzie można kupić do końca stycznia 2023 roku.
Po wejściu ustawy w życie samorządy będą mogły kupować tani węgiel do 30 kwietnia przyszłego roku. Oznacza to, że ostateczny termin sprzedaży surowca dla gospodarstw domowych może zostać wydłużony.
Węgiel od gminy - krajowy czy importowany?
Tańszy węgiel, który wkrótce trafi do samorządów będzie pochodził z importu. Obecnie cena sprowadzanego z zagranicy surowca wynosi od 2700 do nawet 4000 złotych.
Gminy nie będą wystawiać świadectw określających pochodzenie węgla, zatem w przypadku, gdy jego jakość okaże się niska, nie poniosą konsekwencji za sprzedaż. Do końca tego roku do Polski trafi około 11 mln ton importowanego węgla, z czego około 30 proc. zostanie przeznaczone na sprzedaż dla gospodarstw domowych.
Według zapowiedzi premiera RP Mateusza Morawieckiego dopłaty do węgla od samorządów będą kosztowały budżet państwa około 3 mld złotych. Tak zwana ustawa węglowa wejdzie w życie po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
