W tym roku na ogrzewanie wydamy rekordowo dużo? Oto wyliczenia dla różnych źródeł ciepła. Jakie ogrzewanie najbardziej się opłaca?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pomimo rządowych programów wsparcia, pod postacią zamrożenia cen energii elektrycznej czy dofinansowania zakupu węgla, wzrost kosztów ogrzewania już jest głęboko odczuwalny.
Pomimo rządowych programów wsparcia, pod postacią zamrożenia cen energii elektrycznej czy dofinansowania zakupu węgla, wzrost kosztów ogrzewania już jest głęboko odczuwalny. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Tegoroczna zima będzie wyjątkowo trudna z racji na kryzys energetyczny i wysokie koszty opału. Przyczyną takiej sytuacji są m.in. konsekwencje wojny w Ukrainie, które na nowo definiują niezależność energetyczną całej Europy. Ceny nośników energii we wrześniu 2022 były o blisko 44,3 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Jakie ogrzewanie najbardziej opłaca się w dobie kryzysu? Poznaj naszą analizę kosztów.

Spis treści

Przed nami trudna zima. Ile wydamy na ogrzewanie?

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, na jakie koszty związane z ogrzewaniem muszą nastawić się Polacy podczas tegorocznej zimy. Szacunkowe roczne koszty ogrzewania nieruchomości o powierzchni 150 m2 dla 4-osobowej rodziny i dla budynku o standardzie energetycznym WT 2008, czyli o niewielkiej izolacji termicznej, z uwzględnieniem taryf obowiązujących w III kwartale 2022 r. prezentują się następująco:

  • olejem opałowym - wyniosą około 14 320 zł,
  • węglem - w zależności od średniej sprawności kotła 84 proc. i 64 proc. koszty odpowiednio wyniosą 11 570 zł i 15 130 zł,
  • ogrzewanie pelletem -12 210 zł,
  • ogrzewanie przy użyciu gazowego kotła kondensacyjnego na propan - 11 320 zł,
  • ogrzewanie elektryczne – 9 520 zł,
  • ogrzewanie gazem ziemnym – 5 710 zł,
  • pompa ciepła - koszty w zależności od rodzaju urządzenia kształtują się na poziomie od 2,470 zł do 4,070 zł.
Pomimo rządowych programów wsparcia, pod postacią zamrożenia cen energii elektrycznej czy dofinansowania zakupu węgla, wzrost kosztów ogrzewania już jest głęboko odczuwalny.

W tym roku na ogrzewanie wydamy rekordowo dużo? Oto wyliczen...

Wzrost kosztów opału o ponad 100 proc. w każdej kategorii

Według danych rządowej strony cieplo.gov.pl (stan na dzień 18.10.2022 r.), cena tony węgla waha się pomiędzy 1414,50 a 4440zł. Dla porównania według danych GUS średnioroczna cena detaliczna węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł za tonę.

W praktyce koszt 4 ton węgla dla przeciętnej rodziny w 2021 r. oznaczał wydatek na poziomie 4000 zł. Natomiast przy aktualnej średniej cenie węgla (około 2,5 tys. zł za tonę), będzie to nawet 10 tys. zł.

Aktualnie cena tony pelletu drzewnego sięga już około 3 tys. zł - ubiegłej zimy było to około 1,2 - 1,3 tys. zł na tonę. Wzrost kosztów o ponad 100 proc. rdr oznacza, że przywołany wcześniej dochód rozporządzalny na 1 osobę, nie wystarczy już nawet na nabycie 1 tony pelletu drzewnego.

Ogrzewanie gazem szansą na niższe rachunki

Nieznacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku wykorzystania kotła elektrycznego. Według kalkulacji ekspertów rankomat.pl koszty roczne dla nieruchomości o powierzchni 150 m2 mogą sięgnąć kwoty 9520 zł. W skali roku na ogrzewanie z użyciem prądu trzeba więc przeznaczyć kwotę, która odpowiada pięciu miesiącom dochodu, jaki średnio przypadał na osobę w 2021 r.

Promowane do czasu wybuchu wojny w Ukrainie ogrzewanie gazem, daje szansę na niższe rachunki. W skali roku to wydatek około 5710 zł. Jednak ciągle jest to prawie równowartość 3 miesięcy dochodu rozporządzalnego na osobę w 2021 r.

Trwa głosowanie...

O ile procent szacunkowo więcej wydasz na ogrzanie domu najbliższej zimy?

Optymalnym i oszczędnym rozwiązaniem wydaje się być pompa ciepła. W zależności od rodzaju wybranego urządzenia roczny koszt ogrzewania nieruchomości waha się pomiędzy 2470 a 4070 zł. Mankamentem tego rozwiązania są jednak wysokie koszty wejścia. Inwestycja wymaga bowiem zaangażowania środków na poziomie od 35 tys. do 50 tys. zł.

Kredyt na ogrzewanie zimą? Co piąty Polak rozważa taką opcję

Według badania przeprowadzonego w czerwcu 2022 r. na zlecenie rankomat.pl, 22 proc. respondentów wskazało, że zamierza zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na zakup paliwa na zimę. 36 proc. badanych planowało przeznaczyć pożyczone środki na aktualne wydatki: typu jedzenie czy paliwo, a 35 proc. z nich na opłaty cykliczne, czyli rachunki i czynsz.

– Pomimo rządowych programów wsparcia, pod postacią zamrożenia cen energii elektrycznej czy dofinansowania zakupu węgla, wzrost kosztów ogrzewania już jest głęboko odczuwalny. Dotychczasowe podwyżki oraz prognozy dalszego wzrostu cen energii i opału mogą wpłynąć na zwiększenie potrzeb kredytowania bieżących wydatków gospodarstw domowych – komentuje Izabela Stachura – Adamczyk, rankomat.pl. – Korzystanie z oszczędności lub poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania może okazać się koniecznością – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu