Wiek emerytalny w Polsce do zmiany? Minister rozwiewa wątpliwości

Maciej Badowski
Opracowanie:
Pełczyńska- Nałęcz pytana o podniesienie wieku emerytalnego podkreśliła, że „nie ma takiej reformy, ani w KPO, ani w żadnych planach rządu."
Pełczyńska- Nałęcz pytana o podniesienie wieku emerytalnego podkreśliła, że „nie ma takiej reformy, ani w KPO, ani w żadnych planach rządu." Adam Jankowski/ Polska Press
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapytana o podniesienie wieku emerytalnego podkreśliła, że „nie ma takiej reformy, ani w KPO, ani w żadnych planach rządu." Wyjaśniła także, jak będzie wyglądała obniżka składki zdrowotnej.

Spis treści

Obniżki Składki Zdrowotnej: Co Planuje Rząd?

Oprócz zniesienia składki od sprzedaży środków trwałych, byłaby wprowadzona ulga. W pierwszym etapie w 2025 r. dla mikroprzedsiębiorców. Od 2026 r. byłaby rozszerzona na średnich przedsiębiorców – poinformowała w rozmowie z „Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jednocześnie zaznaczyła, że są to ustalenia omówione z ministrem finansów. Obecnie mikroprzedsiębiorcy płacą 9 proc. składki wyliczanej od minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają na celu znaczne obniżenie tego obciążenia.

– Ulga zakłada, że składka byłaby liczona od 75 proc. minimalnej płacy. I takie zasady obowiązywałyby od 2025 r. W 2026 r. zmiana byłaby daleko idąca i zakładałaby wprowadzenie pewnego progu, od którego składka wynosiłaby 4,9 proc. dochodu. Dzisiaj płaci się składkę w wysokości 9 proc. Chcemy takie rozwiązanie uchwalić już teraz, by przedsiębiorcy mieli tę przewidywalność i wiedzieli, co ich czeka – wyjaśniła Pełczyńska-Nałęcz.

Wiek emerytalny w Polsce będzie podwyższony?

Minister funduszy i polityki regionalnej odniosła się również do spekulacji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego, zapewniając, że takie zmiany nie są planowane.

Nie ma takiej reformy, ani w KPO, ani w żadnych planach rządu – podkreśliła.

Jednocześnie Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że prace nad średniookresową Strategią Rozwoju Kraju do 2035 roku są w toku. Dokument ten ma wyznaczyć główne kierunki rozwojowe dla Polski na nadchodzące lata. – Ustawowo strategia musi wejść w życie w połowie przyszłego roku i obowiązywać przez kolejną dekadę – powiedziała.

Wigilia jako Dzień Wolny od Pracy?

Ciekawą propozycją, którą podniosła minister, jest pomysł uczynienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Argumentuje, że jest to tradycyjne, rodzinne święto, na które Polacy od dawna zasługują. – To jest najbardziej tradycyjne, rodzinne święto. Od dawna jest taka potrzeba i od lat ludzie o tym mówią – tłumaczyła.

Pełczyńska-Nałęcz zasugerowała, że idealnym rozwiązaniem byłoby zastąpienie innego dnia wolnego, który nie jest tak ważny tradycyjnie, jakim jest wolna Wigilia. Wskazała na święto Trzech Króli jako potencjalnego kandydata do zmiany, podkreślając przy tym, że 1 maja powinien pozostać dniem wolnym ze względu na jego mocne zakorzenienie w tradycji.

,

Podsumowując, nadchodzące lata mogą przynieść znaczące zmiany dla polskich przedsiębiorców oraz wprowadzić nowe święto do kalendarza pracowniczego. Zmiany w składce zdrowotnej mają na celu odciążenie mikro i średnich przedsiębiorstw, a propozycja wolnej Wigilii podkreśla ważność tradycji i rodziny w polskim społeczeństwie.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu