Wigilia jednak wolna? Sejm kieruje projekt do dalszych prac. „Łatwo się rozdaje prezenty, tylko kto za to zapłaci"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Sejm zdecydował, że poselski projekt ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy został skierowany do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach.
Sejm zdecydował, że poselski projekt ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy został skierowany do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach. Waldemar Wylęgalski/ Polska Press
W piątek, Sejm podjął decyzję o skierowaniu poselskiego projektu ustawy, mającego na celu ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy, do dalszych prac w dwóch komisjach. – Jeśli komisje będą pracować sprawnie, efektywnie i zgodnie, to już tegoroczna Wigilia może być dniem wolnym od pracy – zapowiedziała Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Wigilia dniem wolnym od pracy?

Podczas pierwszego czytania w Sejmie, projekt ustawy przedstawiony przez posłów Lewicy zyskał szansę na dalsze procedowanie. Inicjatywa zakłada, że już w tym roku Wigilia miałaby stać się dniem wolnym od pracy dla wszystkich Polaków. Katarzyna Ueberhan z Lewicy, argumentując za projektem, podkreśliła, jak ważnym dniem jest Wigilia w polskiej tradycji i kulturze.

– Wigilia jest jednym z najważniejszych dni w polskiej tradycji, głęboko zakorzenionym nie tylko w religii, ale też w polskiej kulturze – mówiła Ueberhan, wskazując na trudności, jakie praca w ten dzień sprawia wielu osobom w uczestnictwie w rodzinnym spotkaniu.

Decyzja o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Gospodarki i Rozwoju wynikła z głosowania, w którym za było 235 posłów, a przeciw 215. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu, zaproponował, aby projekt trafił nie do jednej, ale do dwóch komisji. Taka decyzja otwiera drogę do dalszej, szczegółowej analizy projektu i jego ewentualnych skutków.

Wśród posłów i przedstawicieli różnych partii politycznych projekt spotkał się z mieszanką opinii. Jan Mosiński (PiS) zauważył, że poszukiwanie równowagi między pracą a czasem wolnym jest godne uwagi. Dorota Marek (KO) podkreśliła znaczenie projektu dla pracujących w Wigilię, jednocześnie wskazując na konieczność uwzględnienia interesów gospodarki i pracodawców. – Z drugiej strony musimy brać pod uwagę szeroko rozumianą gospodarkę i pracodawców – stwierdziła Marek.

Ryszard Petru (Polska 2050-TD) wyraził ostrożność, podkreślając znaczenie gospodarki i konieczność analizy kosztów wprowadzenia wolnej Wigilii.

– Łatwo się rozdaje prezenty, tylko kto za to zapłaci – zaznaczył Petru, sugerując możliwość rezygnacji z innego wolnego dnia, na przykład 6 stycznia.

Posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica) wyraziła nadzieję, że dzięki sprawnemu i efektywnemu działaniu komisji, tegoroczna Wigilia może stać się dniem wolnym od pracy. – Jeśli komisje będą pracować sprawnie, efektywnie i zgodnie, to już tegoroczna Wigilia może być dniem wolnym od pracy – zapowiedziała.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że projekt spotkał się z entuzjastycznym poparciem społecznym. – To w końcu szansa, żeby prawo zaczęło nadążać za rzeczywistością – powiedziała, dodając, że ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy jest zmianą wyczekiwaną od lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu