Wiele uwag do "ustawy górniczej". Chodzi m.in. o urlopy i odprawy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Spółki węglowe zgłosiły 44 uwagi do projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego
Spółki węglowe zgłosiły 44 uwagi do projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego mat. prasoe PGG
Spółki węglowe przedstawiły 44 uwagi do projektu nowelizacji ustawy dotyczącej funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego. Uwagi te obejmują m.in. kwestie związane z urlopami górniczymi oraz jednorazowymi odprawami.

Spis treści

Postulaty spółek dotyczą m.in. rozszerzenia możliwości korzystania z urlopów górniczych, zwiększenia wartości jednorazowych odpraw

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polską Grupę Górniczą, postulaty spółek dotyczą m.in. rozszerzenia możliwości korzystania z urlopów górniczych, zwiększenia wartości jednorazowych odpraw oraz utrzymania ich nieopodatkowania. Spółki wnioskują również o rozszerzenie katalogu dotacji na likwidację kopalń o określone części zakładów i zbędny majątek.

Latem ubiegłego roku PGG, wspólnie z innymi spółkami objętymi Nowym Systemem Wsparcia, zaproponowała zmiany w przepisach, które miałyby umożliwić elastyczniejsze zmniejszanie zatrudnienia i redukcję związanych z tym kosztów. W ocenie spółek węglowych zmiany te są kluczowe dla sukcesu procesu transformacji górnictwa w Polsce.

Jednym z głównych postulatów zgłoszonych do Ministerstwa Przemysłu jest umożliwienie przedsiębiorstwom górniczym uruchamiania Programów Dobrowolnych Odejść. Programy te, finansowane z budżetu państwa, obejmują jednorazowe odprawy i urlopy przedemerytalne. Spółki proponują, aby można było je stosować nie tylko podczas likwidacji konkretnej kopalni, ale przez cały okres transformacji, w zależności od potrzeb i możliwości.

Dodatkowo, spółki zgłosiły propozycje dotyczące zwolnień podatkowych dla likwidowanych przedsiębiorstw oraz niektórych płatności publicznoprawnych. Na stronach rządowych trwa już konsultacja projektu nowelizacji ustawy górniczej. Według PGG, niektóre z postulatów spółek zostały uwzględnione, w tym wprowadzenie pięcioletnich urlopów górniczych.

W projekcie nowelizacji przedłużono okres urlopów górniczych z 4 do 5 lat

Jak zaznaczył Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG, w projekcie znalazły się zapisy umożliwiające finansowanie świadczeń dla pracowników oraz uproszczenie procedur przekazywania majątku likwidowanych kopalń. "Natomiast nie wszystko, na czym nam zależało, zostało uwzględnione w projekcie, dlatego wspólnie z innymi spółkami górniczymi zgłosiliśmy 44 uwagi" - podkreślił Kępa.

W projekcie nowelizacji przedłużono okres urlopów górniczych z 4 do 5 lat, co ma przyczynić się do większej redukcji zatrudnienia i oszczędności. Jednakże, nie wydłużono 3-letniego urlopu dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla. Spółki postulują zrównanie go z urlopem górniczym oraz wprowadzenie urlopów dla pracowników administracji.

Autorzy projektu pozostawili wysokość odpraw na poziomie 120 tys. zł

W zakresie jednorazowych odpraw pieniężnych, autorzy projektu pozostawili ich wysokość na poziomie 120 tys. zł. Spółki węglowe wskazują, że atrakcyjność tej kwoty zmalała i postulują jej podniesienie. Podkreślają również, że odprawy powinny pozostać zwolnione z opodatkowania, co nie jest dostatecznie doprecyzowane w projekcie.

Część uwag ma charakter formalny i dotyczy uzupełnienia lub ujednoznacznienia treści proponowanych przepisów. Chodzi m.in. o uwzględnienie 1/12 deputatu węglowego przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop czy doprecyzowanie mechanizmu alokacji pracowników do innych kopalń.

Dotacje powinny być przyznawane nie tylko na likwidację kopalń, ale także zakładów górniczych lub ich części

W kwestiach dotyczących likwidacji aktywów górniczych, spółki wnioskują o uściślenie, że dotacje przyznawane są nie tylko na likwidację kopalń, ale także zakładów górniczych lub ich części, oraz na zagospodarowanie zbędnego majątku.

Resort przemysłu zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie w drugiej połowie 2025 r., najpóźniej z dniem 1 stycznia 2026 r. PGG zabiega o wcześniejsze ustalenie tego terminu na 30 czerwca br., wskazując na planowane działania związane z połączeniem kopalń Bielszowice i Halemba.

Główne założenia projektu nowelizacji przygotowanego przez Ministerstwo Przemysłu obejmują finansowanie świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów oraz prowadzenie likwidacji kopalń przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli otrzymywać na ten cel dotacje państwowe. Wpływ projektowanych przepisów na budżet państwa w ciągu dziesięciu lat oszacowano na 4,182 mld zł.

źródło: PAP/PGG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu