Kluczowy projekt offshore w Polsce wchodzi w kolejną fazę

Maciej Badowski
Opracowanie:
GPB zakończyła prace przy budowie dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power.
GPB zakończyła prace przy budowie dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power. Materiały prasowe ARP S.A.
Grupa Przemysłowa Baltic zakończyła budowę dwóch stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltic Power, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych przedsięwzięć morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt ten jest kluczowym elementem strategii GPB, która dąży do stworzenia w Trójmieście hubu przemysłowego dla branży offshore.

Spis treści

Zakończenia budowy w ramach projektu Baltic Power

23 stycznia 2025 roku w Gdyni odbyła się uroczystość zakończenia budowy dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power. Konstrukcje te, gotowe do załadunku na specjalistyczną barkę, były prezentowane na nabrzeżu należącym do GPB.

– Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. już dziś jest ważnym ogniwem łańcucha dostaw dla polskiej energetyki wiatrowej. Ogromne inwestycje poczynione w ramach spółek z Grupy ARP w celu odbudowy zdolności produkcyjnych oraz ich niepodważalne doświadczenie związane z przemysłem morskim pozwalają nam być częścią rozwijającej się branży offshorowej. Przekazane dziś stacje elektroenergetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power są namacalnym dowodem kompetencji i wysokiej jakości produktów pochodzących z polskich fabryk, a budowana po sąsiedzku największa i najnowocześniejsza w Europie fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers wzmocni pozycję Agencji jako lidera polskiej transformacji energetycznej – skomentował wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Radosław Niedzielski.

Znaczenie projektu dla GPB i ARP

Projekt Baltic Power jest kluczowym elementem strategii GPB, która dąży do osiągnięcia pozycji dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej. Agencja Rozwoju Przemysłu, właściciel GPB, aktywnie wspiera tę strategię, widząc w niej szansę na odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu.

– Dzisiejsze przekazanie stacji elektroenergetycznych dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to efekt zaangażowania wielu podmiotów, w tym ARP - kluczowego gracza w realizacji strategicznych inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Dziękuję wszystkim za determinację, która doprowadziła ten spektakularny projekt do fazy zakończenia realizacji, a w szczególności całemu zarządowi GPB. Dziękujemy również partnerom z Baltic Power w szczególności Orlen S.A. – dodał Jakub Dulski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Techniczne aspekty projektu

Stacje elektroenergetyczne zbudowane przez GPB pełnią kluczową rolę w projekcie Baltic Power. To w nich energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe jest przekształcana i przesyłana na ląd. Każda z dwóch stacji waży około 1,3 tys. ton i ma wymiary 20 x 40 x 40 metrów, co odpowiada wielkości kilkupiętrowego budynku.

Strefa Ekologii - artykuły

– Ten projekt to sukces Grupy Przemysłowej Baltic i wszystkich pracowników, którzy byli zaangażowani w prace przez ostatnie dwa lata. Dziękujemy za zaufanie naszym partnerom z Baltic Power, którzy zdecydowali się powierzyć to odpowiedzialne zadanie polskiej firmie z Pomorza. Udowodniliśmy, że dysponujemy niezbędnymi kompetencjami, jesteśmy gotowi na kolejne projekty w obszarze offshore i aktywny udział w polskiej transformacji energetycznej – wskazał Adam Kowalski, Prezes Zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.

Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Orlen i Northland Power, które docelowo zaspokoi 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Na obszarze około 130 km² powstaje 76 nowoczesnych turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW i wysokości ponad 250 m.

– W ciągu najbliższych kilkunastu lat program rozwoju MEW w Polsce pochłonie kilkaset miliardów złotych. Jak największa część tych środków powinna zostać w kraju, wzmacniając potencjał technologiczny i produkcyjny polskich firm i ich konkurencyjność oraz kontrybuując do polskiego PKB i rozwoju gospodarczego. Ten projekt potwierdza, że Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę – podkreślił Kowalski.

Projekt Baltic Power i zakończenie budowy stacji elektroenergetycznych przez GPB to ważny krok w kierunku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który przyczynia się do transformacji energetycznej kraju i wzmacnia pozycję polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu