Wielka Brytania stawia na mały atom. W projekcie uczestniczy firma mocno obecna na polskim rynku

Artur Kiełbasiński
Wizualizacja małego reaktora jądrowego (SMR) BWRX-300
Wizualizacja małego reaktora jądrowego (SMR) BWRX-300 GE Hitachi
Brytyjska Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego zakłada budowę w Wlk. Brytanii do 2050 r nawet 24 GW mocy jądrowych. Atom pokryje nawet ok. 25% całkowitego planowanego zapotrzebowania na energię w 2050 r. W projektach w tym kraju uczestniczyć będzie Synthos Green Energy, obecna także na polskim rynku, poprzez współpracę z PKN Orlen.

Brytyjczycy mocno stawiają przy tym na tzw. mały i średni atom, czyli technologię małych i średnich reaktorów jądrowych. To najnowszy kierunek rozwoju energetyki jądrowej, oparty na niewielkich, ale bardzo wydajnych reaktorach. Dlatego w Wlk. Brytanii powstał dedykowany program rozwoju projektów SMR. Na jego realizację przewidziano specjalne środki w wysokości do 20 mld funtów dla potencjalnych 4 oferentów. W brytyjskim modelu do 50% dofinansowania procesu związanego z wdrożeniem i rozpoczęciem operacyjnego działania SMR-ów ma pochodzić z tego funduszu.

Instytucja wspierająca inwestycje

Na potrzeby realizacji programu jądrowego w Wlk. Brytanii powołana została 18 lipca 2023 instytucja Great British Nuclear (GBN). Ma ona ograniczać ryzyka związane z inwestycją w energetykę atomową a także sprawować nadzór nad realizacją programu i wspierać realizację poszczególnych projektów w jego ramach.

Zakłada się, że wdrożenie strategii "British Energy Security Strategy" zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii, zmniejszy zależność od niestabilnego importu paliw kopalnych, znacząco obniży ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych i wpłynie na znaczący rozwój tamtejszej gospodarki. Szacuje się przy tym, że rozwój przemysłu jądrowego wygeneruje około 6 miliardów funtów dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

Synthos Green Energy w grze

Także 18 lipca ogłoszono listę 2 podmiotów (+ jeden warunkowo) które otrzymają dofinansowanie w ramach programu. Wśród tych podmiotów, jak podaje m.in. Financial Times, jest także Synthos Green Energy.

Spółka ta jest obecna mocno także na polskim rynku. Orlen Synthos Green Energy to spółka powołana wspólnie przez PKN ORLEN i Synthos Green Energy. Realizuje ona projekt budowy szereg małych elektrowni jądrowych Small Modular Reactors (SMR) w Polsce.

Inwestycje Orlen Synthos Green Energy opierają się o rozwiązania GE Hitachi Nuclear Energy jako dostawcy technologii. Przedstawiciele OSGE uznają reaktor GEH BWRX-300 za najbardziej zaawansowany w realizacji projekt SMR i doskonale odpowiadający na potrzeby polskich odbiorców. W elektrowni z jednym reaktorem tego typu, etap realizacji samej inwestycji szacowany jest na 24-36 miesięcy. Potrzebny obszar to 330 x 260 m czyli ok. 9 ha. Pierwsze SMR w Polsce mogły by powstać w perspektywie 5-6 lat.

Brytyjskie doświadczenie, polski zysk?

Rozpoczęcie finansowania przewiduje się na początek ostatniego kwartału 2023 roku, a jego zakończenie na koniec pierwszego kwartału 2025 r. Finansowanie w ramach funduszy ma być przeznaczone na przygotowanie projektów SMR w Wlk. Brytanii, w tym licencjonowanie technologii i inne prace przygotowawcze jak na przykład plan zarządzania projektem, plan budowy łańcucha dostaw, plan finansowania.

Dla polskiej spółki uczestnictwo w brytyjskim projekcie oznacza przede wszystkim możliwość obniżenia ryzyk związanych z rozwojem i licencjonowaniem technologii w UK, budowy paneuropejskiego łańcucha dostaw oraz korzystania z brytyjskich doświadczeń w budowie reaktorów BWRX-300 w Polsce i innych krajach regionu.

Realizacja projektu w Wlk. Brytanii stwarza również możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy regulatorami jądrowymi w poszczególnych krajach w których planowane jest wdrożenie tej technologii, a w konsekwencji optymalizację procesu licencjonowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu