"Wody Polskie" przekonują: Zły stan rowów melioracyjnych może przyczyniać się do powodzi!

Marek Weckwerth
Niektóre rowy są tak zarośnięte, że nawet przy odpowiedniej ilości wody sprawny kajakarz ma bardzo duże trudności z przeciśnięciem się przez zarośla
Niektóre rowy są tak zarośnięte, że nawet przy odpowiedniej ilości wody sprawny kajakarz ma bardzo duże trudności z przeciśnięciem się przez zarośla Fot. Marek Weckwerth
Gdy z nieba spadną ponadnormatywne ilości deszczu, rzeki i potoki oraz inne cieki naturalne postrzegane są jako główna przyczyna powodzi. Jednak nie bez znaczenia jest też stan rowów melioracyjnych.

W czasie wrześniowej powodzi w województwach śląskim i opolskim w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin spadło tyle deszczu, ile średnio w kilka miesięcy. Takiej ponadnormatywnej ilości opadu nie oparły się koryta lokalnych rzek, które nie były w stanie odprowadzić wody do większych odbiorników.

To właśnie rzeki i potoki oraz inne cieki naturalne, będące dopływami do kluczowych rzek w danej zlewni są postrzegane jako główna przyczyna powodzi. Jednak nie bez znaczenia dla wrześniowej powodzi był również stan rowów melioracyjnych.

Dlatego Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” apeluje o właściwe utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych i przypomina, że jest to obowiązek właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej na terenie gminy lub związku spółek wodnych – do tej spółki lub tego związku spółek. Oznacza to, że administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy (najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega), a nie PGW „Wody Polskie”.

Urządzenia melioracyjne w Prawie wodnym

Zgodnie z Prawem wodnym - art. 197 urządzeniami melioracji wodnych są:

  1. rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,
  2. drenowania,
  3. rurociągi,
  4. stacje pomp służące wyłącznie do celów rolniczych,
  5. ziemne stawy rybne,
  6. groble na obszarach nawadnianych.

To też może Cię zainteresować

Przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych stosuje się odpowiednio do:

  1. budowli wstrzymujących erozję wodną,
  2. dróg dojazdowych niezbędnych do użytkowania obszarów zmeliorowanych,
  3. fitomelioracji oraz agromelioracji,
  4. systemów przeciwerozyjnych,
  5. zagospodarowania zmeliorowanych trwałych łąk lub pastwisk,
  6. zagospodarowania nieużytków przeznaczonych na trwałe łąki lub pastwiska.

Kto odpowiada za utrzymanie rowów melioracyjnych?

Kwestie utrzymania rowów melioracyjnych, reguluje z kolei art. 205 ustawy z 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz.U.2024.1087 t.j. ), w którym ustawodawca wskazał, że utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

Oznacza to, że administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy (najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega), nie PGW Wody Polskie.

Rowy melioracyjne, jako urządzenia melioracji wodnych pełnią istotne funkcje, nawadniając uprawy rolne w sytuacjach niedoboru wód, odwadniają grunty w wypadku nadmiaru wody w środowisku, odwadniają drogi gminne czy doprowadzają wodę na różne potrzeby użytkowników. Jednak aby prawidłowo spełniały swoją rolę i nie stanowiły źródła problemów oraz zagrożenia dla mieszkańców, konieczne jest ich należyte utrzymanie.

Konsekwencje braku konserwacji rowów

Brak systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych czy przydrożnych, w sytuacji obfitych opadów deszczu może prowadzić do lokalnych podtopień sąsiednich posesji, powodując ryzyko powodzi. Tymczasem bardzo często rowy prezentują niedostateczny stan i są źródłem problemów mieszkańców.

Zamulone, nieudrażniane systematycznie i zarośnięte gęstą roślinnością rowy melioracyjne, zamiast prowadzić wodę, powodują jej stagnację. W okresach obfitych opadów rowy szybko przybierają i wylewają, zaś w czasie skąpych deszczy sprzyjają zakwitom w ich korytach. W takich sytuacjach mieszkańcy sąsiednich posesji mierzą się z uciążliwościami od strony rowów w postaci choćby odoru. Problemem jest niezmiennie również celowe niszczenie rowów ich zasypywanie, zaśmiecanie, czy nielegalne odprowadzanie ścieków z terenu prywatnych posesji.

"Wody Polskie" przypominają zatem o konieczności bieżącej konserwacji urządzeń melioracyjnych, obejmującej:

  • wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowów,
  • odmulanie dna koryt rowów,
  • usuwanie drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie,
  • usuwanie wszelkich zatamowań,
  • naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów.

Podobnie pracom konserwacyjnym podlegają również rurociągi melioracyjne (infrastruktura podziemna), która także powinna być regularnie oczyszczana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu