Wpis w księgach wieczystych nie będzie już trwać tak długo, jak miało to miejsce wcześniej. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje propozycje zmian w prawie ksiąg wieczystych. Czas oczekiwania na wpis ma zostać skrócony do kilku tygodni.
Według Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, który jest również autorem projektu – ulży to kredytobiorcom. Czas oczekiwania na wpis skróci się do kilku tygodni.
Ubezpieczenie pomostowe trzeba płacić do uzyskania wpisu w księdze wieczystej. To dodatkowy koszt
Formalności wieczystoksięgowe i długi czas oczekiwania to spory problem w dużych miastach. Tam uzyskanie wpisu w księdze opóźnia się czasami nawet o ponad rok. Negatywnie wpływa to na obrót nieruchomościami oraz generuje dodatkowe koszty. Jeżeli zakup jest finansowany przez kredyt bankowy, wówczas konieczne staje się wykupienie ubezpieczenia pomostowego.
– To ubezpieczenie jest kosztem, który zniknie, gdy bank zostanie wpisany do hipoteki. Jesteś nim obciążony zazwyczaj przez kilka miesięcy. Jest to dodatkowe 100 do 300 zł miesięcznie – tłumaczy na swoim videoblogu Marcin Szura, który przybliża widzom zagadnienia związane z rynkiem finansowym, rozwojem osobistym i przedsiębiorczością.
Głównym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka. Do jej ustanowienia potrzebny jest wpis w księdze. Ubezpieczenie pomostowe jest tymczasowym zabezpieczeniem kredytu, które zastąpiło wykorzystywanych wcześniej w procesie kredytowym żyrantów, czyli poręczycieli.
– Dzisiejsza sytuacja jest skrajnie niesprawiedliwa. Ochroną w takich sprawach objęty jest wyłącznie bank. Natomiast wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom - powiedział Marcin Warchoł.
Notariusze już teraz składają wnioski o wpis w księdze wieczystej elektronicznie
Już od kilku lat notariusze sporządzający akty notarialne składają wnioski o wpis w księdze wieczystej wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zmienione przepisy pozwolą im bezpośrednio dokonywać zmian w księgach wieczystych. Dotychczas zajmował się tym sędzia lub referendarz sądowy, a wpis w księdze wieczystoksięgowej miał charakter orzeczenia sądu.
Propozycje zmian miałyby trafić do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku
Obecnie trwają konsultacje z samorządem notarialnym. Projekty ustaw są już w kancelarii premiera celem wpisania ich do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Własność sprzedawanej nieruchomości przechodzi na nabywcę w momencie podpisania aktu notarialnego. Księga wieczysta jest dokumentem ułatwiającym ustalenie stanu prawnego i właściciela nieruchomości. Można je przeglądać w czytelni sądu wieczystoksięgowego lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do zapoznania się z treścią księgi konieczne jest jednak posiadanie jej numeru.