Wyczekiwana przez firmy zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Projekt został skierowany od razu na posiedzenie Rady Ministrów. W perspektywie do 2034 r. będzie to 59 mld 471 mln zł mniej pieniędzy, z których finansowany jest system ochrony zdrowia.
Projekt został skierowany od razu na posiedzenie Rady Ministrów. W perspektywie do 2034 r. będzie to 59 mld 471 mln zł mniej pieniędzy, z których finansowany jest system ochrony zdrowia. Arkadiusz Gola
Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek projekt zakładający obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych o niskich i średnich dochodach. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, rząd przyjął projekt.

Spis treści

Ministerstwo finansów przygotowuje obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz innych ustaw został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Z uwagi na pilność inicjatywy, projekt nie przeszedł pre-konsultacji ani etapów uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Został skierowany bezpośrednio na posiedzenie Rady Ministrów.

Według oceny skutków regulacji, reforma obejmie około 2,6 miliona przedsiębiorców, z czego około 2,45 miliona zyska na zmianach. Podkreślono, że wyższe składki będą dotyczyć podatników o największych przychodach, rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Projekt przewiduje zmniejszenie wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z tytułu składki zdrowotnej. W 2026 roku budżet NFZ zmniejszy się o 5,854 miliarda złotych, a do 2034 roku będzie to 59,471 miliarda złotych mniej.

Zasady opłacania składki zdrowotnej po zmianach. Poznaj reguły

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych: Ci, którzy osiągną dochód do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Dochód powyżej tego progu będzie obciążony dodatkową składką 4,9%.

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem: Osoby, które osiągną przychód do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Przychód powyżej tego progu będzie obciążony dodatkową składką 3,5%.

Przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową: Składka wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Projekt uchyla możliwość odliczenia zapłaconych składek od karty podatkowej.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiany przyniosą korzyści szczególnie przedsiębiorcom z niskimi i średnimi dochodami. Reforma zachowuje progresywny charakter składki, jednocześnie obniżając ją dla większości przedsiębiorców. Zmiana ujednolica zasady opłacania składki dla podatników rozliczających się zarówno skalą podatkową, jak i liniową, 19-procentową stawką.

"Osoby te będą płaciły niską, ryczałtową składkę. Przy czym zachowana jest zasada, według której osoby osiągające dochody z działalności gospodarczej powyżej 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia wciąż będą płaciły część składki zależną od dochodu. Ponadto w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wprowadza się zasadę opłacania składki od przychodu ponad nadwyżkę 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu zachowano progresywny charakter składki przy jednoczesnym obniżeniu jej dla większości przedsiębiorców" - podkreślono w ocenie skutków regulacji projektu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu