Spis treści
Jak podał w czwartek S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu wyniósł 47,3 pkt. wobec 45,0 pkt. w czerwcu. Z raportu S&P Global wynika, że wprawdzie nowe zamówienia, produkcja, eksport, zakupy i zatrudnienie w lipcu nadal spadały, ale tempo tego spadku zmniejszyło się w porównaniu do czerwca br.
Wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 47,3 pkt. Jest lepiej niż w czerwcu
W opinii Mariusza Zielonki, ekonomisty Konfederacji Lewiatan poprawa wskaźnika w lipcu dowodzi, że przemysł powoli odzyskuje siły. "Nie jest to jeszcze zapowiedź nadchodzącej odwilży, ale wyjaśnia skąd w przemyśle taka huśtawka produkcji" - napisał Mariusz Zielonka. Zauważył, że poza jednym miesiącem wyraźnego spadku, przemysł radzi sobie całkiem nieźle i jeszcze w tym roku może mieć dodatni wkład do naszego PKB.
Firmy ruszyły z produkcją, bo boją się wzrostu cen?
Do poprawy wyniku PMI - jego zdaniem - przyczyniło się pięć wskaźników tworzących indeks. "Autorzy informacji potwierdzają także nasze domysły, że zatrudnienie, jeśli maleje, to w głównej mierze przez odejścia z pracy niż zwolnienia pracowników" - wskazał. Zaznaczył jednak, że odbicie wskaźnika PMI może mieć inne podłoże.
"Firmy przyśpieszyły z produkcją i zamówieniami w obawie przed rosnącymi cenami, szczególnie energii elektrycznej i gazu. To z kolei może oznaczać, że ta poprawa to tylko jednorazowy strzał" - ocenił ekspert.
Przypomnijmy, że dopiero wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w danym sektorze, w tym przypadku - polskim sektorze przemysłowym. Wartość poniżej 50 pkt wskazuje na osłabienie. Odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu w lipcu wypadł o wiele korzystniej niż analogiczne wstępne odczyty dla strefy euro (45,6 pkt), Niemiec (42,6 pkt) i Francji (44,1 pkt).
"Koniunktura w polskim przemyśle wyraźnie się w lipcu poprawiła wg indeksu PMI (45 -> 47,4 pkt). Nikt się nie spodziewał, bo za naszą zachodnią granicą trwa smuta. Dlatego też nie robimy sobie nadziei na dynamiczną poprawę koniunktury w przemyśle. Poprawa będzie, ale pełzająca" - czytamy w komentarzu analityków Banku Pekao.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
