Wzrost bezrobocia w Świętokrzyskiem

Marzena Smoręda
Po rekordowo dobrym roku 2016, styczeń przywitał nas złymi statystykami. To z powodu zimy?

W styczniu bieżącego roku nieznacznie wzrosła w regionie świętokrzyskim stopa bezrobocia, podaje w najnowszym raporcie Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Eksperci rynku pracy tłumaczą to wyjątkowo surową w tym roku zimową aurą i związaną z nią sezonowością w wielu branżach, a wśród nich najbardziej dla nas typową, czyli budowlaną.

Z roku na rok ubywa bezrobotnych

W Świętokrzyskiem stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 11,1 procent i chociaż w porównaniu do poprzedniego miesiąca była wyższa o 0,3 punkty procentowe, to w stosunku do stycznia 2016 jest niższa o 2 punkty procentowe, a w porównaniu ze styczniem 2015 aż o 3,7. Bezrobotnych w całym regionie jest obecnie 59.552, czyli o 10.609 osób mniej niż w styczniu ubiegłego roku i aż o 20.260 osób mniej niż w tym samym miesiącu roku 2015. W porównaiu do średniej stopy bezrobocia w kraju, która w styczniu wyniosła 8,6 procent, nasz region pozostaje daleko w tyle, z wartością większą o 2,5 punktu procentowego. W styczniowym rankingu województw, świętokrzyskie pod względem wysokości stopy bezrobocia znalazło się w kraju na bardzo dalekiej, 13. pozycji. Gorzej na rynku pracy było tylko w takich regionach, jak: podkarpackie, podlaskie i zachodniopomorskie, gdzie stopa także przekroczyła 11 procent.

Gdzie jest największy problem z pracą?

Liczba osób pozostających bez pracy w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła w 13 powiatach, tylko jeden - opatowski - zanotował ich spadek o 199 osób. W sumie w całym regionie świętokrzyskim od końca grudnia 2016 roku do końca stycznia bieżącego roku przybyło w rejestrach urzędów 2426 osób. Wśród nowo zarejestrowanych bezrobotnych, których w styczniu bieżącego roku było 9075 osób, największy odsetek - 56,1 procent - stanowili mężczyźni. Prawie 14 procent z nich dotychczas nie pracowało. Ponad 6 tysięcy osób wyrejestrowano z kartotek, głównie z powodu: podjęcia pracy - 48,4 procent, niepotwierdzenia gotowości do pracy - 13,5 procent, dobrowolnej rezygnacji ze statusu bezrobotnego - 10,4 procent, odmowy przyjęcia proponowanej pracy - 6,5 procent czy rozpoczęcia stażu - 6,4 procent. Na koniec stycznia zarejestrowanych było 50.995 osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli 85,6 procent ogółu, w tym 51,1 procent. Wśród nich są osoby młode, do 30. roku życia, długotrwale bezrobotni, osoby po 50. roku życia, osoby z małymi lub niepełno-sprawnymi dziećmi oraz korzystające z pomocy społecznej.

Gdzie zima dała się we znaki?

Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w regionie nadal utrzymuje się znaczne zróżnicowanie terytorialne pod względem natężenia bezrobocia. Nadal najgorsza sytuacja na rynku pracy jest w powiecie skarżyskim, gdzie stopa bez-robocia wynosi 20,4 procent. Brakuje zatrudnienia także w powiatach: opatowskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 15,8 procent, ostrowieckim - 15,2 procent i koneckim - 15,1 procent. Szybko przybywa za to miejsc pracy na północy regionu w powiecie starachowickim, na terenie którego działa Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice.

Najmniej bezrobotnych jest na rolniczym południu regionu, w powiatach buskim - 6,1, pińczowskim - 7,9 i włosz-czowskim - 8,8. W Kielcach stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 7,9 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrost bezrobocia w Świętokrzyskiem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu