Spis treści
Decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja utrzyma się powyżej celu
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna NBP pozostaje na poziomie 5,75 proc. Decyzja ta jest wynikiem analizy obecnej sytuacji gospodarczej oraz prognoz dotyczących inflacji.
NBP w swoim komunikacie podkreślił, że: "W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 p.p. - PAP)".
Wzrost cen energii oraz planowane podwyżki stawek akcyzy i cen usług administrowanych to główne czynniki, które przyczynią się do utrzymania inflacji na wysokim poziomie.
Prognozy NBP na średni okres. Co dalej z poziomem inflacji?
Pomimo obecnych wyzwań, NBP jest optymistycznie nastawiony do przyszłości. W średnim okresie inflacja powinna wrócić do celu inflacyjnego, co ma być wspierane przez obecny poziom stóp procentowych oraz oczekiwane spowolnienie dynamiki płac. Bank centralny zaznacza, że:
"W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP".
Jednakże, istnieją pewne czynniki niepewności, które mogą wpłynąć na tempo powrotu inflacji do celu. Jednym z nich jest kształtowanie się cen energii, które mogą zostać odmrożone w drugiej połowie 2025 roku.
NBP zwraca uwagę na znaczenie polityki fiskalnej i regulacyjnej w kształtowaniu inflacji w średnim okresie. Dalsze działania w tych obszarach, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego oraz sytuacja na rynku pracy będą miały istotny wpływ na kształtowanie się inflacji.
"Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - poinformował bank centralny.
RPP ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Dalsze Działania NBP
NBP podkreśla, że dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Bank centralny zobowiązuje się do podejmowania wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej.
"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie".
NBP nie wyklucza również interwencji na rynku walutowym, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Sytuacja gospodarcza w Polsce
W trzecim kwartale 2024 roku dynamika PKB w Polsce wyniosła 2,7 proc. r/r, co jest wynikiem wyraźnego obniżenia się dynamiki konsumpcji i inwestycji oraz ujemnego wkładu eksportu netto. Jednocześnie, przyrost zapasów miał pozytywny wpływ na roczną dynamikę PKB.
"Z kolei dodatnio na roczną dynamikę PKB oddziaływał przyrost zapasów. Jednocześnie w październiku br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej przyspieszyły i były dodatnie, przy wciąż ujemnej dynamice produkcji budowlano-montażowej".
Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku było niższe niż rok wcześniej.
Według szybkiego szacunku GUS, roczny wskaźnik inflacji CPI w listopadzie 2024 roku wyniósł 4,6 proc. Wyższa inflacja w drugiej połowie 2024 roku wynika głównie z podwyżek cen nośników energii oraz wyższej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych.
Wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co jest związane z relatywnie wysoką dynamiką cen usług.
Źródło:
