Zadłużenie Polaków cały czas rośnie. Kto i na co najczęściej pożycza pieniądze?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polacy w sierpniu br. zaciągnęli o prawie 30 proc. więcej pożyczek niż w tym samym okresie rok temu
Polacy w sierpniu br. zaciągnęli o prawie 30 proc. więcej pożyczek niż w tym samym okresie rok temu Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Inflacja, rosnące ceny oraz wyższe raty kredytów sprawiają, że coraz częściej poszukujemy dodatkowych zastrzyków finansowych. Jedną z najpopularniejszych metod są pożyczki, na które decyduje się ponad 1/3 Polaków. Kto i w jakim celu najczęściej pożycza pieniądze?

Spis treści

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało niedawno raport, z którego wynika, że tylko w sierpniu 2022 roku firmy pożyczkowe udzieliły ponad 330 tys. pożyczek, których łączna wartość wyniosła 865 mln złotych. Porównując ten wynik do danych z ubiegłego roku, można mówić o ponad 30-procentowym wzroście liczby tych zobowiązań.

Jak podkreślił analityk BIK prof. Waldemar Rogowski, sierpniowa wartość udzielonych pożyczek była najwyższym miesięcznym wynikiem od ponad 5 lat. W ostatnim czasie przybyło też pożyczkobiorców, którzy nie spłacają zaciągniętych pożyczek - według najnowszych danych to nawet 250 tys. Polaków.

Na co Polacy biorą pożyczki?

Trudna sytuacja gospodarcza w kraju sprawia, że Polacy najczęściej zapożyczają się w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Według danych serwisu rankomat.pl 36 proc. badanych zamierza za pozyskane pieniądze kupić jedzenie lub paliwo.

Na kolejnych pozycjach znajdują się rachunki i czynsz (35 proc.), wakacje (30 proc.), remont mieszkania (29 proc.), a także zakup urządzeń RTV/AGD (27 proc.). Pożyczki najrzadziej były wydawane na zakup prezentów ślubnych czy organizację wydarzeń.

Z badań wyłania się niepokojący obraz osobistych finansów Polaków. Coraz więcej osób zaciąga kredyty i pożyczki na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych, jak zakup żywności, paliwa czy opłacenie bieżących rachunków. Mając na uwadze zbliżającą się zimę i zapowiadany wzrost opłat za energię, trudno liczyć na zmianę tej niekorzystnej tendencji. Szukając oszczędności, warto zwracać uwagę na warunki zaciąganych zobowiązań. Wybór odpowiednich ofert może odczuwalnie ograniczyć comiesięczne obciążenia domowego budżetu - skomentował ekspert portalu rankomat.pl

Kto najczęściej decyduje się na kredyt?

Według danych opublikowanych przez ERIF BIG na kredyty najczęściej decydują się osoby w wieku od 25 do 44 lat. Wśród młodszych pożyczkobiorców dominują mężczyźni, lecz wraz z wiekiem różnica maleje, a wśród najstarszych osób w wieku powyżej 65 lat to kobiety częściej korzystają z usług firm pożyczkowych.

Co ciekawe, na pożyczki najczęściej decydują się osoby z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, a także warmińsko-mazurskiego. Najmniejszy poziom zadłużenia można natomiast odnotować w województwie podkarpackim, małopolskim, podlaskim i lubelskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu