Zarobki za granicą. Zobacz, jakie stawki są oferowane w popularnych u nas krajach

OPRAC.: AB
Czy warto wyjechać do pracy za granicą? Jakie wynagrodzenie jest wypłacane zagranicznym pracownikom w popularnych wśród Polaków krajach? Porównaj stawki godzinowe podczas pandemii.
Czy warto wyjechać do pracy za granicą? Jakie wynagrodzenie jest wypłacane zagranicznym pracownikom w popularnych wśród Polaków krajach? Porównaj stawki godzinowe podczas pandemii. Emil Kalibradov/ Unsplash.com
Ile można zarobić za godzinę pracy w Szwajcarii, a ile w Irlandii? Co zmieniło się wskutek pandemii? Zobacz, jak minął rok pracownikom tymczasowym za granicą i na jakie stawki możesz liczyć.

W którym kraju zarabia się najwięcej? Jakie umowy są podpisywane z Polakami? Kiedy najłatwiej jest znaleźć pracę za granicą? Przestawiamy wyniki analizy za okres od początku stycznia do końca grudnia 2020 roku.

Średnia stawka godzinowa dla pracowników zza granicy w Europie uplasowała się na poziomie 15,06 EUR brutto, podczas gdy średnie miesięczne zarobki wynosiły 2 785 EUR brutto - policzyli autorzy raportu “Praca za granicą w 2020 roku. Wpływ pandemii na rynek pracy tymczasowej". Raport powstał na podstawie analizy danych z portalu europa.jobs. Uwzględniono w nim 28 tysięcy ofert pracy u polskich i zagranicznych pracodawców. Autorzy raportu przeanalizowali trendy na europejskim rynku pracy podczas pandemii, uwzględniając restrykcje wprowadzane w związku z zaistniałą sytuacją.

W styczniu i lutym 2020 r. polscy pracownicy przejawiali bardzo duże zainteresowanie wyjazdem za granicę, ale obostrzenia wprowadzone wiosną spowodowały chwilowy przestój na rynku pracy. O skali zmian wywołanych restrykcjami świadczą dane z marca, kiedy to o 55% spadła liczba osób starających się o pracę za granicę.

Zainteresowanie wyjazdem do innego kraju zaczęło rosnąć dopiero w połowie kwietnia 2020 r., kiedy to poluzowano wprowadzone ograniczenia, ale jesienią, gdy rozpoczęła się druga fala pandemii, znów odnotowano znaczny spadek aplikacji o pracę. Chętnych do pracy za granicą przybyło w listopadzie i grudniu, co może mieć związek z chęcią dorobienia przed świętami. Według autorów raportu po chwilowym przestoju sytuacja wraca do normy.

Chociaż pierwsza i druga fala pandemii zniechęciły do wyjazdu wiele osób, to niektórzy mogli zyskać na niepewnej sytuacji. Miały wówczas miejsce tzw. pilne rekrutacje, dające szansę na podjęcie pracy w stosunkowo krótkim czasie. Niektórzy pracodawcy oferowali także dodatkowe ułatwienia dla pracowników, np. organizowali własne punkty testowe na COVID-19 oraz przeprowadzali zdalną rekrutację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu