Zasady wyceny nieruchomości przez CPK zmienione? Spółka komentuje

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Spółka zapewnia, że prawa właścicieli nieruchomości są chronione, a wszelkie decyzje podejmowane są z myślą o ich najlepszym interesie.
Spółka zapewnia, że prawa właścicieli nieruchomości są chronione, a wszelkie decyzje podejmowane są z myślą o ich najlepszym interesie. mat. prasowe / CPK
W ostatnich miesiącach pojawiły się pogłoski dotyczące zmiany zasad wyceny nieruchomości przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK). W odpowiedzi na te doniesienia, spółka stanowczo zaprzecza wszelkim spekulacjom, podkreślając, że zasady wyceny pozostają niezmienne.

Spis treści

Zasady wyceny nieruchomości przez CPK

Centralny Port Komunikacyjny, w odpowiedzi na krążące plotki, wydał oficjalne oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza jakimkolwiek zmianom w zasadach wyceny nieruchomości. Spółka podkreśla, że sposób i warunki ustalania wartości nieruchomości pozostają niezmienne, niezależnie od wydania przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej dla CPK.

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) stanowczo dementują nasilające się w ostatnim czasie pogłoski, jakoby spółka miała zmienić zasady wycen nieruchomości i oferować, w ostatnich miesiącach, korzystniejsze warunki nabycia. Informacja ta nie ma pokrycia w rzeczywistości, a sposób i warunki ustalania ich wartości pozostają niezmienne. Na będące w toku wyceny nie ma żadnego wpływu wydanie przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej dla CPK w styczniu br.

Spółka apeluje do właścicieli nieruchomości, aby podejmowali decyzje o skorzystaniu z usług CPK w sposób przemyślany i na podstawie sprawdzonych informacji. Pojawiające się sugestie, że brak zawarcia umowy z tzw. firmą odszkodowawczą uniemożliwi negocjacje ze spółką, są nieprawdziwe.

Proces negocjacji i odszkodowań

Centralny Port Komunikacyjny wyjaśnia, że czas na negocjacje w ramach tzw. postępowania odszkodowawczego nastąpi dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej. Decyzja ta stanie się ostateczna po upływie terminu składania odwołań lub po wydaniu decyzji przez organ II instancji.

Pojawiające się sugestie, że brak zawarcia w najbliższym czasie umowy z tzw. firmą odszkodowawczą uniemożliwi negocjacje ze spółką przed procedurą wywłaszczeniową są nieprawdziwe. Przepisy prawa jasno mówią o tym, że czas na negocjacje w ramach tzw. postępowania odszkodowawczego nastąpi dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej.

Każdy właściciel nieruchomości ma prawo do otrzymania odszkodowania, niezależnie od faktu złożenia odwołania od decyzji lokalizacyjnej. Sugestie, że niezłożenie odwołania uniemożliwi wypłatę godziwego odszkodowania, są niezgodne z prawem.

Mity o wywłaszczeniach

W związku z inwestycją CPK pojawiły się również pogłoski o rzekomym rozpoczęciu wywłaszczeń już wiosną 2025 roku. Spółka stanowczo zaprzecza tym informacjom, podkreślając, że przeniesienie prawa własności do nieruchomości nastąpi dopiero wtedy, gdy decyzja o ustaleniu lokalizacji stanie się ostateczna.

Spółka dodała, że pogłoski o tym jakoby wywłaszczenia związane z inwestycją miały rozpocząć się już wiosną 2025 roku są nieprawdziwe. Przeniesienie prawa własności do nieruchomości następuje, zgodnie z prawem, dopiero wtedy, kiedy decyzja o ustaleniu lokalizacji stanie się ostateczna.

CPK sprzeciwia się sugestiom, że proces wywłaszczeniowy jest nastawiony na wykorzystywanie niewiedzy właścicieli nieruchomości. Podkreśla, że zatrudnienie firmy odszkodowawczej nie jest jedyną gwarancją sprawiedliwego traktowania właścicieli.

Spotkania informacyjne i przyszłość inwestycji

Właściciele nieruchomości objętych decyzją lokalizacyjną mogą uzyskać więcej informacji, umawiając się na spotkanie z przedstawicielami CPK w biurze terenowym w Buszycach. Zapisy odbywają się za pośrednictwem infolinii.

W ramach Programu CPK planowane jest powstanie centralnego lotniska oraz systemu Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma obsługiwać początkowo 34 mln pasażerów rocznie, z możliwością elastycznej rozbudowy w przyszłości. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu