Spis treści
Ile wynosi pensja na zwolnieniu lekarskim?
Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, nie otrzymujemy pełnego wynagrodzenia. To wynosi jedynie 80 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Są jednak zawody, w których pracownik nawet idąc na zwolnienie, może liczyć na 100 proc. pensji.
Zasiłek chorobowy przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w okresie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby - dowiadujemy się z rządowej strony gov.pl.
Kto płaci wynagrodzenie pracownikowi, gdy ten idzie na L4?
Wynagrodzenie w czasie „chorobowego” pracownikowi wypłaca pracodawca
- przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym – jeśli zatrudniony ma mniej, niż 50 lat,
- przez pierwsze 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli zatrudniony ma więcej, niż 50 lat.
Po upływie tego czasu zasiłek wypłaca ZUS. Aby pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe, trzeba przedstawić zwolnienie lekarskie.
Komu przysługuje zasiłek chorobowy wynoszący 100%?
Do 100% podstawy zasiłku chorobowego mają prawo:
- kobiety w ciąży,
- osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy,
- osoby, których niezdolność do pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
W czasie pandemii była specjalna grupa zawodów, w których zatrudnieni zawsze mogli liczyć na 100% wynagrodzenia. Było to związane z kwarantanną lub izolacją.
Chodziło pracowników:
- podmiotów leczniczych,
- zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej,
- wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej.
Zasiłki wynoszące 100 proc. nie są już przyznawane tym grupom pracowników ze względu na brak obowiązku kwarantanny i izolacji. Do końca 2023 minimalna podstawa wymiaru chorobowego wynosi 3106,44 zł.
