Zaskakujący raport SGH na Forum. Tak Polska dogania Europę Zachodnią

Maciej Badowski
Opracowanie:
"Zmniejsza się różnica dot. warunków i jakości życia w Polsce i innych krajach UE". Opracowanie raportu zaprezentowano w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
"Zmniejsza się różnica dot. warunków i jakości życia w Polsce i innych krajach UE". Opracowanie raportu zaprezentowano w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. fot. Wojciech Matusik/Polska Press
Raport Szkoły Głównej Handlowej (SGH) "Rozwój społeczny w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej – Wskaźnik Catch-up (edycja 2024)" wskazuje na stopniowe zmniejszanie się różnic w warunkach i jakości życia między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Analiza została zaprezentowana podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Eksperci SGH zaznaczają, że koncepcja wskaźnika catch-up narodziła się w 2019 roku na podstawie raportu ekonomicznego SGH, analizującego możliwości zrównania poziomu życia Polski z bardziej rozwiniętymi krajami europejskimi. Wskaźnik ten ocenia ogólne warunki życia w Polsce w stosunku do 27 krajów Unii Europejskiej, uwzględniając zarówno 14 krajów członkowskich przed 2004 rokiem (bez Wielkiej Brytanii) jak i 13 krajów, które dołączyły do UE wraz z Polską lub później.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, współautorka raportu, podkreśla, że głównym celem analizy jest zrozumienie tempa, w jakim Polska dogania zachodnią Europę pod względem rozwoju społecznego. Wskaźnik catch-up bada siedem obszarów: dochody i deprywacja materialna, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, edukacja, transport i infrastruktura oraz ochrona środowiska, opierając się na danych z Eurostatu.

Z raportu wynika, że mimo utrzymującego się dystansu między Polską a 27 krajami UE oraz 14 krajami członkowskimi przed 2004 rokiem, Polska prezentuje się lepiej w porównaniu z 13 krajami, które dołączyły do UE w 2004 roku lub później. Od 2010 do 2020 roku nastąpiło znaczące zmniejszenie różnic w rozwoju społecznym między Polską a pozostałymi krajami UE.

Analiza z 2022 roku pokazuje poprawę w grupie krajów UE-14, co wpłynęło również na lepszą pozycję Polski w stosunku do wszystkich 27 krajów członkowskich. Polska utrzymuje swoją przewagę w porównaniu z krajami UE-13, szczególnie w obszarze dochodów i deprywacji materialnej, gdzie sytuacja okazała się najbardziej korzystna.

Podsumowując, trzecia edycja wskaźnika catch-up uwidacznia stopniowe zmniejszanie się różnic w jakości życia w Polsce w porównaniu do krajów UE, szczególnie tych, które dołączyły do Unii przed 2004 rokiem. Jednak wciąż istnieją wyzwania, szczególnie w edukacji, ochronie środowiska oraz transporcie i infrastrukturze. Zauważalna jest jednak poprawa w dochodach i warunkach mieszkaniowych, co stawia Polskę w korzystnym świetle na tle Unii Europejskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu