Zaskakujący raport SGH na Forum. Tak Polska dogania Europę Zachodnią

Maciej Badowski
Opracowanie:
"Zmniejsza się różnica dot. warunków i jakości życia w Polsce i innych krajach UE". Opracowanie raportu zaprezentowano w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
"Zmniejsza się różnica dot. warunków i jakości życia w Polsce i innych krajach UE". Opracowanie raportu zaprezentowano w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. fot. Wojciech Matusik/Polska Press
Raport Szkoły Głównej Handlowej (SGH) "Rozwój społeczny w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej – Wskaźnik Catch-up (edycja 2024)" wskazuje na stopniowe zmniejszanie się różnic w warunkach i jakości życia między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Analiza została zaprezentowana podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Eksperci SGH zaznaczają, że koncepcja wskaźnika catch-up narodziła się w 2019 roku na podstawie raportu ekonomicznego SGH, analizującego możliwości zrównania poziomu życia Polski z bardziej rozwiniętymi krajami europejskimi. Wskaźnik ten ocenia ogólne warunki życia w Polsce w stosunku do 27 krajów Unii Europejskiej, uwzględniając zarówno 14 krajów członkowskich przed 2004 rokiem (bez Wielkiej Brytanii) jak i 13 krajów, które dołączyły do UE wraz z Polską lub później.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, współautorka raportu, podkreśla, że głównym celem analizy jest zrozumienie tempa, w jakim Polska dogania zachodnią Europę pod względem rozwoju społecznego. Wskaźnik catch-up bada siedem obszarów: dochody i deprywacja materialna, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, edukacja, transport i infrastruktura oraz ochrona środowiska, opierając się na danych z Eurostatu.

Z raportu wynika, że mimo utrzymującego się dystansu między Polską a 27 krajami UE oraz 14 krajami członkowskimi przed 2004 rokiem, Polska prezentuje się lepiej w porównaniu z 13 krajami, które dołączyły do UE w 2004 roku lub później. Od 2010 do 2020 roku nastąpiło znaczące zmniejszenie różnic w rozwoju społecznym między Polską a pozostałymi krajami UE.

Analiza z 2022 roku pokazuje poprawę w grupie krajów UE-14, co wpłynęło również na lepszą pozycję Polski w stosunku do wszystkich 27 krajów członkowskich. Polska utrzymuje swoją przewagę w porównaniu z krajami UE-13, szczególnie w obszarze dochodów i deprywacji materialnej, gdzie sytuacja okazała się najbardziej korzystna.

Podsumowując, trzecia edycja wskaźnika catch-up uwidacznia stopniowe zmniejszanie się różnic w jakości życia w Polsce w porównaniu do krajów UE, szczególnie tych, które dołączyły do Unii przed 2004 rokiem. Jednak wciąż istnieją wyzwania, szczególnie w edukacji, ochronie środowiska oraz transporcie i infrastrukturze. Zauważalna jest jednak poprawa w dochodach i warunkach mieszkaniowych, co stawia Polskę w korzystnym świetle na tle Unii Europejskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu