Zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy spędzi Wielkanoc w Polsce. „Przyczyniły się do tego dotychczasowe działania pomocowe”

Maciej Badowski
Opracowanie:
Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy, a co trzeci będzie kontaktował się z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju.
Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy, a co trzeci będzie kontaktował się z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Anna Kaczmarz/ Polska Press
Blisko 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w okresie świąt Wielkanocy w naszym kraju, a niemal połowa z nich spędzi ten czas wspólnie z rodziną, która także przebywa w Polsce. – Optymizmem napawa fakt, że mimo trwającej wojny, wśród uchodźców z Ukrainy nieustannie dominuje poczucie nadziei i wdzięczności, ale także spokoju. Przyczyniły się do tego także dotychczasowe działania pomocowe Polski i Polaków – komentuje Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Spis treści

7 na 10 uchodźców z Ukrainy spędzi święta w Polsce

Ponad 70 proc. przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy planuje spędzić okres świąt Wielkanocy w Polsce.

Wśród głównych powodów takiej decyzji respondenci wymieniają obawy i utrudnienia związane z trwającą wojną w Ukrainie oraz obecność w Polsce rodzin i bliskich uchodźców – wynika z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednocześnie 14 proc. ankietowanych przyznało, że powodem pozostania w Polsce w okresie świątecznym jest praca zarobkowa.

Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy, a co trzeci respondent (36 proc.) będzie kontaktował się (telefonicznie lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, że, co dziewiąty uchodźca (11 proc.) deklaruje, że spędzi święta ze znajomymi Polakami. Jak podkreślają badacze, świadczy to o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami, jak i bliskości kulturowej.

– To dowód na to, że Polacy i Ukraińcy bardzo szybko nawiązują relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Dlatego tak istotne jest, aby czas ten stał się okazją do otwarcia się na wspólne spotkania i rozmowy, by zrozumieć emocje i uczucia towarzyszące naszym gościom z Ukrainy – komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Działania pomocowe Polski i Polaków

Jak wskazano, w kontekście towarzyszących w okresie świąt emocji, szczególne miejsce zajmuje nadzieja, na którą wskazała niemal połowa respondentów (47 proc.). Na drugim miejscu przybywający w Polsce uchodźcy wojenni wskazali wdzięczność (28 proc.). Równie często badani odczuwają optymizm (23 proc.), radość (21 proc.), ale także smutek (23 proc.).

– Optymizmem napawa fakt, że mimo trwającej wojny, wśród uchodźców z Ukrainy nieustannie dominuje poczucie nadziei i wdzięczności, ale także spokoju. Przyczyniły się do tego także dotychczasowe działania pomocowe Polski i Polaków, którzy od początku rosyjskiej agresji dokładają wielu starań, aby zapewnić uchodźcom poczucie bezpieczeństwa i stabilności – dodaje ekspert.

Jak będą świętować Ukraińcy przebywający w Polsce?

Z badań wynika, że największa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy przybywających w naszym kraju (36 proc.) będzie obchodzić tegoroczną Wielkanoc zgodnie z wcześniejszą wschodnią tradycją, czyli według kalendarza juliańskiego – 16 kwietnia.

Jednak 23 proc. respondentów deklaruje, że będzie świętować według obu kalendarzy, a 20 proc. – wyłącznie według kalendarza gregoriańskiego (9 kwietnia), co wskazuje na trwającą w Ukrainie dyskusję o odstąpieniu od kalendarza wschodniego na rzecz kalendarza, którym posługuje się m.in. Kościół Katolicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu