Zmiana czasu 2019. Polacy za wprowadzeniem jednego czasu. MPiT: Zmiana czasu nie daje żadnych oszczędności

Redakcja
78,3 proc. Polaków jest przeciw zmianom czasu. Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to zdaniem większości badanych powinien to być czas letni.
78,3 proc. Polaków jest przeciw zmianom czasu. Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to zdaniem większości badanych powinien to być czas letni. Salvador Dali, obraz Uporczywość pamięci
Polacy są za odejściem od zmiany czasu. Chcą, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. Na ten czas przechodzimy już w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. W tym tygodniu Parlament Europejski opowiedział się za zakończeniem od 2021 roku praktyki przesuwania zegarów o godzinę wiosną i jesienią.

- Na tę chwilę jeszcze nie jest ostatecznie zdecydowane na który czas Polska się zdecyduje- tłumaczy w rozmowie z AIP Konrad Makarewicz, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. - Wszystkie wyniki sondaży, które przeprowadziliśmy w ministerstwie wskazują, że będzie to jednak czas letni- dodaje.

78,3 proc. Polaków jest przeciw zmianom czasu. Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to zdaniem większości (74,2 proc.) badanych powinien to być czas letni środkowoeuropejski- wynika z badania CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Na podstawie analizy, która została wykonana można dojść do wniosku, że te przesłanki do zmiany czasu, które kiedyś istniały powoli odeszły do lamusa. Wydaje się, że na tę chwilę, w czasach w których żyjemy odejście od zmiany czasu jest korzystne. Potwierdzają to analizy wykonane przez komisję Europejską oraz Parlament Europejski.

Obecnie organizacja czasu pracy całkowicie uległa zmianie. Pracujemy o różnych porach, także w nocy. Jednocześnie zakłócenie rytmu dobowego wywoływane sezonową zmianą czasu skutkuje również czasową mniejszą wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji i różnych chorób. Problemem jest również praktyczna realizacja zmiany czasu np. w przypadku komunikacji. Pociągi czy autobusy w zależności od tego, czy przesuwamy wskazówki zegarów do przodu, czy do tyłu, przybywają do celu spóźnione lub muszą zaliczyć przymusowy godzinny postój.

Przeczytaj także:

- Jak wynika z wyliczeń niemieckiego instytutu, który został zaprezentowany w raporcie na zlecenie Komisji Europejskiej w październiku 2017 roku, szacuje się, że oszczędności energii z tytułu braku zmiany czasu wyniosą mniej niż 1 proc. Mało, ale zawsze można powiedzieć, że jakaś oszczędność jest. Natomiast my spytaliśmy się Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, jak oni szacują te oszczędności w skali naszego kraju. Zdaniem towarzystwa te oszczędności w zasadzie nie istnieją- podsumowuje Markiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu