Zmiana prawa: 4.11.209 r. Rewolucja w prawie zamówień publicznych - skorzystają wszyscy, nawet najmniejsze firmy [wyjaśnia ekspert]

Marcin Szołajski/AIP
Można się spodziewać, że nowe prawo zwiększy efektywność i konkurencyjność systemu zamówień publicznych.
Można się spodziewać, że nowe prawo zwiększy efektywność i konkurencyjność systemu zamówień publicznych. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
To będzie prawdziwa rewolucja. Zmieni się wiele i to na lepsze! Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza bowiem ciekawe i długo wyczekiwane rozwiązania prawne. Można się spodziewać, że nowe prawo zwiększy efektywność i konkurencyjność systemu zamówień publicznych.

Po 15 latach obowiązywania ustawa Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. doczekała się wreszcie swojej następczyni a warto przypomnie, że ustawa PZP z 2004 r. była jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych w Polsce – bo ponad 70 razy!

Co się zmieni w procedurze odwoławczej?

1. Rozwiązywanie sporów
Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej uzyska nowe uprawnienia, będzie zajmował się rozwiązywaniem sporów między Wykonawcą a Zamawiającym. Na etapie wykonywania inwestycji jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie, zarówno dla Zamawiającego jak i dla Wykonawcy. Próba szybkiego zażegnania takich konfliktów przed Sądem Polubownym może pomóc uchronić przed zrywaniem umów, ponoszeniem kosztów związanych z zabezpieczeniem inwestycji i znalezieniem nowych Wykonawców. Może oszczędzić także czekanie przez kilka lat na rozstrzygnięcie skomplikowanego sporu przez Sąd powszechny.

2. Zmiany w KIO
Odwołania w sprawie zamówień publicznych poniżej progów unijnych będą mogły być składane w pełnym zakresie, a nie jak obecnie, w ograniczonym tylko do kilku okoliczności. Poza tym, odwołania mają być rozstrzygane w składach trzyosobowych. Jednak w mniej skomplikowanych sprawach Prezes KIO będzie mógł skierować je do rozpoznania przez skład jednoosobowy.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy są lokaty opraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

3. Skarga do nowego specjalnego Sądu
W celu urealnienia możliwości składania skarg do sądu na orzeczenie KIO zostanie obniżona opłata sądowa do trzykrotności wpisu wpłacanego do KIO. Rozpoznawaniem skarg zajmie się jeden wyspecjalizowany Sąd Okręgowy w Warszawie, podobny do obecnego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydaje się, że specjalizacja sędziów orzekających nt. zamówień publicznych jest konieczna i przyczyni się do ujednolicenia orzecznictwa sądowego.

Wprowadzenie do PZP katalogu klauzul abuzywnych
Inną kategorią zmian jest wprowadzenie katalogu klauzul niedozwolonych w umowie o zamówienie publiczne. W pierwszej kolejności ustawodawca nakłada obowiązek współdziałania Zamawiającego i Wykonawcy w celu należytej realizacji zamówienia. W proponowanych rozwiązaniach potwierdza zasadę pisemności i zasadę jawności umowy o zamówienie publiczne. Umowa o zamówienie publiczne winna być udostępniana na zasadach wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zasada proporcjonalności

W nowych przepisach ma obowiązywać także zasada proporcjonalności zapisów w umowie o zamówienie publiczne.Za niedozwolone uznaje się postanowienia umowy, które kształtują prawa i obowiązki Zamawiającego oraz Wykonawcy w sposób nieproporcjonalny do rodzaju zamówienia czy ryzyk związanych z realizacją zamówienia.

Klauzule niedozwolone

Za nieproporcjonalne ustawodawca uznaje postanowienia przewidujące:
1) naliczanie kar umownych za opóźnienie, jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Wykonawca nie odpowiada;
2) naliczanie kar umownych za zachowanie Wykonawcy niezwiązane z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem;
3) kary umowne rażąco wygórowane;
4) odpowiedzialność Wykonawcy za wykonanie świadczeń, które nie były możliwe do przewidzenia przez Wykonawcę działającego z należytą starannością.

Wejście w życie

Nowa ustawa o PZP (z 11 września 2019 r.) będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Zatem Zamawiający i Wykonawcy mają ponad 14 miesięcy, aby przygotować się do stosowania nowych przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co wy pie....cie !!! takie brednie ! Jak najmniejsza firma pracująca w usługach rachunkowych by miała z tego skorzystać ??? To jest tylko bardzo wąski odcinek !!! Bufonada jak zwykle w rządzie PIS ! A burdel w przepisach finansowych jeszcze gorszy niż był ! 0 stabilizacji, niepewna przyszłość bo co który gamoń wymyśli to drugi tłumok wprowadzi!!! OPAMIĘTAJCIE SIĘ ! Rozpiep......cie tą Polskę !!!

G
Gość

To mówicie że który to rok? ??

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu