Nowelizacja Prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca bieżącego roku, wprowadziła ważne zmiany z punktu widzenia wierzyciela pragnącego wziąć udział w postępowaniu upadłościowym. Chodzi m.in. o zgłaszanie wierzytelności w takich postępowaniach. Zmiany te usprawnią współpracę pomiędzy wierzycielami a syndykami.
Wierzycielu, ważne zmiany w prawie
Gdzie przesłać zgłoszenie wierzytelności
Do marca br. zgłoszenie wierzytelności należało przesłać do sędziego-komisarza nadzorującego postępowanie upadłościowe. Obecnie, w myśl znowelizowanego art. 236 ust. 1 Prawa upadłościowego, zgłoszenie takie należy przekazać bezpośrednio do syndyka, który przeprowadzi wszystkie czynności. Istotną nowością w prawie jest obowiązek nałożony na wierzycieli, aby w zgłoszeniu wskazywali numeru swojego rachunku bankowego (o ile taki posiadają). Przewiduje to nowo dodany przepis art. 240 pkt. 9 Prawa upadłościowego.
- Po kilku miesiącach oczekiwania Minister Sprawiedliwości wydał rozporządzenie określające wzór formularza zgłoszenia wierzytelności dostosowany do nowych przepisów. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 22 października. Nowy wzór zgłoszenia wierzytelności nie różni się znacząco od swojego poprzednika. Zawiera nowe pola do wskazania: numeru rachunku bankowego wierzyciela, adresu poczty elektronicznej i jego numeru telefonu. - mówi Adam Pasternak z firmy doradczej Lege Advisors.
Zmiany kosmetyczne tylko z pozoru
Te z pozoru kosmetyczne zmiany powinny znacząco ułatwić kontakt syndyka z wierzycielami. Pozwolą też uniknąć czasochłonnego ustalania numerów rachunków bankowych wierzycieli, niezbędnych do realizowania planów podziału lub spłaty.
Kolejna istotna zmiana w przepisach dotyczy zgłoszeń wierzytelności złożonych po upływie terminu wskazanego w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Zgodnie z art. 235 Prawa upadłościowego, spóźniony wierzyciel ponosi zryczałtowane koszty postępowania wynikłe z jego zgłoszenia. Koszty te są wysokości 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale roku poprzedniego, tj. na dzień dzisiejszy 772,21 zł.
Syndyk zmusi wierzyciela
- Dotychczas sędzia-komisarz miał jedynie możliwość wezwania spóźnionego wierzyciela do złożenia zaliczki na koszty postępowania. Teraz ustawodawca nałożył na syndyka wyraźny przymus zobowiązania wierzyciela do dokonania wpłaty - wyjaśnia Adam Pasternak z firmy doradczej Lege Advisors.
Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!
- Emerytury przed ukończeniem 60. roku życia? Minimalna wyniosłaby 1 500 zł
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Zakaz handlu w niedzielę zostanie zawieszony na niedzielę 6 grudnia. Co dalej?
- Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Czy to już ten weekend?
Na koniec należy podkreślić, że omawiane zmiany dotyczą wyłącznie postępowań otwartych na skutek wniosków złożonych od 24 marca 2020 roku.
Źródło: firma doradcza Lege Advisors
