Zmiany przepisów budowlanych. Od stycznia nowe narzędzia prawne

Oliwia Marciszewska
Plan ogólny posłuży do określenia stref planistycznych i gminnych standardów urbanistycznych FOT PAWEL DUBIEL
Plan ogólny posłuży do określenia stref planistycznych i gminnych standardów urbanistycznych FOT PAWEL DUBIEL
Od 1 stycznia wejdą w życie znaczące zmiany w prawie budowlanym. Reforma jest efektem nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Obejmuje ona szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak plan ogólny, Zintegrowany Plan Inwestycyjny oraz Rejestr Urbanistyczny.

Plan ogólny stanie się kluczowym aktem prawa miejscowego, ułatwiającym gminom koordynację działań budowlanych. Zintegrowany Plan Inwestycyjny pozwoli na lepsze dostosowanie projektów do lokalnych potrzeb, przyspieszenie decyzji administracyjnych oraz efektywne zarządzanie inwestycjami. Rejestr Urbanistyczny, czyli nowoczesny system teleinformatyczny, zapewni centralizację danych przestrzennych, co zwiększy przejrzystość i dostępność informacji dla inwestorów i samorządów. 

Nowe rozwiązania prawne

Plan ogólny posłuży do określenia stref planistycznych i gminnych standardów urbanistycznych. Opcjonalnie będzie można w nim wyznaczyć obszary uzupełnienia zabudowy oraz tereny zabudowy śródmiejskiej. 

ZPI będzie szczególną formą planu miejscowego, uchwalaną przez radę gminy na wniosek inwestora. Jego zakres obejmie inwestycję główną oraz inwestycję uzupełniającą. Przykładem inwestycji głównej może być budowa budynku wielorodzinnego, dla którego inwestycją uzupełniającą będzie rozbudowa infrastruktury technicznej. 

Rejestr Urbanistyczny ma być podstawowym narzędziem służącym do tworzenia, aktualizacji i udostępniania danych przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania. 

Reforma przyniesie nowe udogodnienia

Nowe prawo wprowadza również obowiązkowe udogodnienia w budynkach publicznych, takie jak miejsca do karmienia i przewijania dzieci. 

Główne cele reformy to uproszczenie procedur, skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz ograniczenie biurokracji. Inwestorom przyniosą one niższe koszty administracyjne, a gminom - narzędzia do bardziej efektywnego zarządzania przestrzenią. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu