Spis treści
Nowa rola Państwowej Inspekcji Pracy
Reforma Państwowej Inspekcji Pracy ma na celu przekształcenie tej instytucji w bardziej efektywne narzędzie ochrony praw pracowników. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że zmiany będą miały charakter proprzedsiębiorczy i propracowniczy.
Reforma będzie oznaczać, że (Państwowa Inspekcja Pracy - PAP) będzie instytucją wreszcie z zębami, a nie bezzębną. Ale te zęby nie mają szkodzić przedsiębiorcom (...), tylko mają pomagać tym pracownikom, którzy są traktowani sprzecznie z polskim prawem. Czyli to jest proprzedsiębiorcze i propracownicze - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zmiany te mają na celu zapewnienie lepszej ochrony praw pracowników, jednocześnie nie obciążając nadmiernie przedsiębiorców. Reforma ma zastąpić wcześniejszy plan oskładkowania umów cywilnoprawnych, który według obecnego rządu jest niewskazany.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a reforma PIP
Decyzja o rezygnacji z oskładkowania umów cywilnoprawnych była istotnym krokiem w polityce rządu. Premier Donald Tusk uznał tę reformę za niepotrzebną, co wpłynęło na konieczność wprowadzenia alternatywnych rozwiązań.
Brak realizacji oskładkowania mógłby skutkować utratą części funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Dlatego ministerstwo funduszy pracuje nad zamianą tego kamienia milowego na reformę PIP. Kwestia ta zostanie uwzględniona w nadchodzącej rewizji KPO.
Postępy w realizacji KPO
Minister Pełczyńska-Nałęcz zapewnia, że realizacja KPO przebiega zgodnie z planem. Polska przygotowuje się do negocjacji małej rewizji KPO, co ma potrwać kilka tygodni.
Na najbliższej Radzie Ministrów w środę zostanie, mam nadzieję, przyjęty taki mandat negocjacyjny dla ministra funduszy, czyli dla mnie, żebym już formalnie mogła przystąpić do negocjowania drugiej rewizji, bo poprzednia duża rewizja została zrealizowana w zeszłym roku - dodała minister.
Polska oczekuje na wypłatę środków z czwartego i piątego wniosku złożonych w grudniu 2024 roku, a w drugiej połowie roku planowane jest złożenie kolejnych dwóch wniosków o płatność.
Ochrona pracowników
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko podkreśla, że Polska jest w dobrym miejscu pod względem ochrony pracowników. Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany reformy powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.
To oznacza, że ta reforma wynegocjowana przez poprzedni rząd w polskim KPO nie ma zastosowania - powiedział wiceminister Jan Szyszko.
Reforma PIP ma na celu dalsze wzmocnienie ochrony pracowników, jednocześnie dbając o interesy przedsiębiorców. To ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju rynku pracy w Polsce.
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to kluczowy program mający na celu wzmocnienie polskiej gospodarki. Środki z KPO mają przyspieszyć realizację inwestycji, wzrost gospodarczy oraz zwiększenie zatrudnienia.
Po ostatniej rewizji KPO obejmuje 57 inwestycji i 54 reformy. Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w formie dotacji i 34,54 mld euro jako preferencyjne pożyczki. Znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne oraz transformację cyfrową.
