Spis treści
Zgodnie z nowymi przepisami, jednym z kryteriów przyznania świadczenia 800 plus będzie uczęszczanie do polskiej szkoły lub przedszkola. Tak wynika z nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Rodzice, składając wniosek o 800 plus, będą musieli wpisać, do jakiej szkoły chodzi ich dziecko.
Świadczenie 800 plus. Co się zmieni?
Podane dane będą weryfikowane przez System Informacji Oświatowej. W weryfikacji ma pomóc specjalna nakładka, dzięki której w sposób automatyczny będzie sprawdzana zgodność danych między SIO a systemami ZUS. Jeśli w SIO nie będzie potwierdzenia informacji o szkole lub przedszkolu, do którego chodzi dziecko, wypłata świadczeń będzie wstrzymana. ZUS podaje, że pieniądze mają być wypłacane od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki uprawniające do tych świadczeń, czyli m.in. od momentu, kiedy uczeń rozpocznie naukę.
Z powodu tej zmiany, do polskich szkół i przedszkoli może dołączyć nawet 50 tys. ukraińskich dzieci. Według danych z SIO w roku szkolnym 2023/2024 do szkół w Polsce chodziło 145 tys. ukraińskich uczniów, a 35 tys. dzieci z Ukrainy było w polskich przedszkolach – podał resort edukacji, cytowany przez Radio Zet.
Na koniec listopada ubiegłego roku uchodźcy pobierali świadczenia na 328 tys. dzieci. Na 12 tys. dzieci pobrano świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, a na 141 tys. dzieci – świadczenie 300+. Z kolei na 35 tys. dzieci pobierane były zasiłki rodzinne, a ponad milion osób otrzymało również specjalne świadczenie 300 zł na start.
Nowe przepisy dotyczące świadczeń zaczną obowiązywać od nowego okresu świadczeniowego oraz od roku szkolnego 2025/2026.
800 plus i zasiłek rodzinny, jako jeden program? Jest to rozważane
Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA wskazuje w raporcie, że po wprowadzeniu programu Rodzina 500+, jego upowszechnieniu w 2019 roku oraz podniesieniu wartości tego świadczenia do 800 zł miesięcznie od stycznia 2024 r., zdecydowanie zmalało znaczenie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, jako mechanizmu wsparcia rodzin z dziećmi. Pojawiają się głosy, że być może w przyszłości oba systemy – 800 plus i zasiłki rodzinne - powinny zostać połączone w jeden program.
„Marginalizacja zasiłku rodzinnego w systemie wsparcia rodzin z dziećmi względem innych nowych mechanizmów i ich malejąca rola w kształtowaniu warunków materialnych rodzin z dziećmi rodzi pytania dotyczące przyszłości zasiłku rodzinnego w całym systemie wsparcia. Jedną z możliwości byłaby integracja zasiłku rodzinnego ze świadczeniem wychowawczym w formie świadczenia o mieszanym charakterze, z jednej strony zachowującym powszechność wsparcia, a z drugiej różnicującym jego poziom względem poziomu dochodu rodzin i innych warunków określających ich potrzeby materialne” – czytamy w komentarzu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
Nie ma oficjalnego potwierdzenia, że resort rodziny zamierza zrealizować propozycję anlityków. Natomiast minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła niedawno w rozmowie dla Money.pl, że taka możliwość jest rozważana.
"Rzeczywiście, myślimy o tym, dlatego że grupy odbiorców obu tych świadczeń często się pokrywają, tzn. duża część osób, uprawnionych do świadczeń rodzinnych będzie uprawniona do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej, ze względu na podniesienie progów"- powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla Money.pl.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
