Zmiany w Kodeksie karnym pozwolą skarbówce na ściągnie przedawnionych podatków. Będą kary
Jeśli przepisy wejdą w życie, administracja skarbowa będzie mogła ściągać nawet przedawnione należności - dowiadujemy się z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Projekt zmian przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Zakończyły się już konsultacje publiczne. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania – zbierane są stanowiska zgłaszane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy, czy prokuratora krajowego.
Zapoznając się z projektem zamieszczonym na stronach Rządowego Centrum Legislacji możemy się dowiedzieć, że uchyleniu ma ulec art. 44 par. 2 KKS, który brzmi obecnie:
Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.
W praktyce zdarzają się sytuacje, że urząd skarbowy ze względu na przedawnienie się zobowiązania podatkowego nie może go ściągnąć. Gdyby doszło do uchylenia wspomnianego artykułu, po przedawnieniu zobowiązania podatnika będzie można karać za przestępstwo skarbowe.
Kara za przestępstwo skarbowe będzie możliwe bez ograniczeń czasowych
- Usunięcie art. 44 § 2 k.k.s. skutkować będzie tym, że po upływie terminu przedawnienia należności publicznoprawnej, prowadzenie postępowania karnego skarbowego nie będzie wykluczone. Jest to zdecydowanie niekorzystna zmiana dla obywateli. Może bowiem dochodzić do sytuacji, w których pomimo wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez przedawnienie, zaistnieje możliwość prowadzenia postępowania karnoskarbowego - czytamy w opinii przesłanej do Ministerstwa Sprawiedliwości przez Stanisława Trociuka, zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich.
W opinii podkreślono, że taki stan nie sprzyja realizacji zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Sąd będzie mógł orzec np. przepadek korzyści majątkowej także po upływie terminu przedawnienia. Przepadek jest instrumentem przewidzianym przez prawo karne skarbowe, który ma za zadanie pozbawić sprawców przestępstwa korzyści uzyskanych przez popełnienie przestępstwa.
Sąd będzie miał możliwość zobowiązania podatnika uiszczenia uszczuplonej należności. Oznacza to, że w praktyce podatnik zapłaci tyle, co przedawniony podatek.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?