Nie będzie się już liczyła data wystawienia faktury, lecz moment dostawy lub wykonania usługi. To, niestety, nie jest dobra wiadomość dla firm, bo w praktyce oznacza, że będą zmuszone odprowadzić podatek o 30 dni szybciej niż dziś.
- Częściej też może dochodzić do sytuacji, w której z własnej kieszeni przedsiębiorcy będą musieli zapłacić podatek na długo przed tym, zanim otrzymają pieniądze od kontrahenta - komentuje Krzysztof Wilk, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.
Wszystko za sprawą nowej ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.
Nowy VAT 2014. Wzrosną zatory płatnicze
I tak np.: firma świadczyła usługi w styczniu i wystawiła za nie fakturę 1 lutego. Teraz moment powstania obowiązku podatkowego wypada w lutym, a podatek należy rozliczyć w deklaracji 25 marca.
Tymczasem od przyszłego roku przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę za usługi w lutym (do 15-ego), ale obowiązek podatkowy przypadnie już na styczeń, ponieważ wtedy były świadczone. W konsekwencji VAT rozliczy miesiąc wcześniej w deklaracji składanej 25 lutego.
Jeśli zestawimy zmianę przepisów z problemem zatorów płatniczych - od stycznia wiele firm napotka dodatkowe problemy z płynnością finansową.
Jeśli bowiem kontrahent nie zapłaci należności za fakturę do 25-ego dnia miesiąca, VAT z tego tytułu trzeba będzie i tak zapłacić: z własnych pieniędzy.
Zapytajcie o VAT: Jak zmienią się zasady i terminy wystawiania faktur, a także reguły w fakturach korygujących oraz prawo do odliczeń? Na te i inne pytania dotyczące nowej ustawy o VAT odpowiedzą podczas redakcyjnego dyżuru: Mirosław Triebwasser, kierownik oddziału podatku od towarów i usług oraz Rafał Przybylak, starszy komisarz skarbowy w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. Czekają na telefony 19 grudnia od godz. 13.00 do 15.00 pod numerem bezpłatnej infolinii 800-111-006.
- Nowe regulacje zmieniają dotychczasową konstrukcję podatku VAT i są na pewno największą rewolucją w tym systemie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Niewątpliwie rodzą konieczność zmiany mentalności i przyzwyczajeń księgowych oraz wszystkich innych osób wystawiających faktury.łaszcza, jeśli chodzi o moment powstania obowiązku podatkowego - twierdzi Krzysztof Wilk.
Faktury korygujące i prawo do odliczeń VAT też po nowemu
To nie koniec rewolucji. Nowe reguły zaczną obowiązywać także w fakturach korygujących. Obniżenie podatku będzie możliwe w przypadku udokumentowanej próby doręczenia jej, nawet jeżeli podatnik nie uzyska na to potwierdzenia.
Zmianom ulegną również przepisy o VAT dotyczące prawa do odliczeń. Dziś momentem powstania takiego prawa jest dzień, w którym podatnik otrzymał fakturę. Od stycznia będzie to dzień powstania obowiązku podatkowego. Rodzi to konieczność weryfikowania otrzymanych faktur.
