Znane marki odzieżowe pod lupą UOKiK. Podany skład ubrań nie zawsze był zgodny z rzeczywistością. Jak sprawdzić jakość odzieży?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Informacje o prawdziwym składzie surowcowym ubrań powinniśmy znaleźć na etykietach lub wszywkach. Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tych danych i jest zmuszony zaufać specyfikacji podawanej przez producenta.
Informacje o prawdziwym składzie surowcowym ubrań powinniśmy znaleźć na etykietach lub wszywkach. Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tych danych i jest zmuszony zaufać specyfikacji podawanej przez producenta. pixabay.com/jarmoluk
Sprawdzając skład ubrania, mamy do dyspozycji jedynie informacje zwarte na jego metce. Okazuje się jednak, że producenci odzieży często wprowadzają w tym zakresie klientów w błąd. UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec spółek: Polskie Sklepy Odzieżowe (producenta m.in. ubrań Lavard) i Lord, aby sprawdzić, czy nie doszło do naruszeń przepisów.

Spis treści

Kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania laboratoryjne wykazały, że deklarowany przez producentów skład surowcowy nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością.

Klienci skazani na informację z metek

Informacje o prawdziwym składzie ubrań powinniśmy znaleźć na etykietach lub wszywkach. Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tych danych i jest zmuszony zaufać specyfikacji podawanej przez producenta. Skład użytych materiałów wpływa na decyzje konsumentów – ich ocenę jakości, przydatności, wartości czy wysokości ceny produktu. Rodzaj tkaniny ma również znaczenie dla sposobu użytkowania lub konserwacji odzieży.

Miało być 80 proc. wełny, a nie było jej wcale

Zdarza się, że konsumenci wprowadzani są w błąd co do użytych włókien. Negatywne wyniki przeprowadzonych kontroli oraz analiz wyrobów marek Lavard i Lord stały się podstawą do wszczęcia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowań wyjaśniających.

Z informacji UOKIK wynika, że ostatnia kontrola ubrań marek Lord i Lavard wykazała, iż ze zbadanych:

  • 7 próbek ubrań marki Lord – żadna nie posiadała deklarowanego składu surowcowego.
  • 11 próbek marki Lavard – 9 nie posiadało deklarowanego składu.
Znane marki odzieżowe pod lupą UOKiK. Podany skład ubrań nie zawsze był zgodny z rzeczywistością. Jak sprawdzić jakość odzieży?
Źródło: UOKiK

Dużą część obu marek stanowią ubrania wpisujące się w klasyczną modę męską – garnitury, marynarki, płaszcze.

– Prawidłowa informacja ma kluczowe znaczenie, by ocenić, czy oferowana cena jest adekwatna do wartości jakościowej i użytkowej produktu. Ma to również wpływ na prawidłową eksploatację i konserwację danego wyrobu. Gdyby konsument wiedział, że w marynarce „wełnianej” nie ma ani grama wełny, mógłby odstąpić od zakupu bądź inaczej konserwować produkt. Aby zapewnić konsumentom dostęp do rzetelnej informacji, będziemy coraz częściej wykorzystywać ustalenia Inspekcji Handlowej i wyniki badań laboratoryjnych do prowadzenia postępowań wobec nieuczciwych przedsiębiorców – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Ponad jedna czwarta męskich ubrań z zastrzeżeniami UOKiK

UOKiK we współpracy z Inspekcją Handlową regularnie sprawdza oznakowanie oraz jakość odzieży dostępnej w hurtowniach i sklepach – badana jest odzież damska, męska oraz dziecięca.

Inspektorzy w 2021 roku ocenili 780 partii męskich ubrań wizytowych. Odsetek nieprawidłowości jest niestety wciąż porównywalny do tego w ubiegłych latach – wynosi 26 proc.

W roku 2023 UOKiK i Inspekcja Handlowa zapowiadają, że zwrócą również uwagę na jakość dostępnej na rynku odzieży damskiej.
Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na producentów męskiej odzieży wizytowej: Kubenz, Recman i Dastan Logistics.

Na co zwrócić uwagę kupując ubrania w klasycznym stylu?

Urząd podpowiada także, na co zwrócić uwagę, kupując ubrania wizytowe, np. marynarki:

  • tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce oraz w jakich porach roku będziesz go nosił,
  • gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa,
  • skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia,
  • wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, łatwo ją wyprasować, nie trzeba jej często prać i czyścić. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność tkaniny wełnianej na tarcie, nie pogarszając znacząco cech wełny.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu