Znika stan epidemii, znikają te ulgi i dodatki. Zmiany w podatkach w Polsce bez pandemii. Te informacje warto znać

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
16 maja zakończy się w Polsce stan epidemii i zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego. Ze stanem epidemii powiązane było kilka ulgowych rozwiązań, które znikną wraz z odwołaniem epidemii.
16 maja zakończy się w Polsce stan epidemii i zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego. Ze stanem epidemii powiązane było kilka ulgowych rozwiązań, które znikną wraz z odwołaniem epidemii. unsplash
Stan epidemii zakończy się w Polsce 16 maja i zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego. Ze stanem epidemii powiązane było kilka ulgowych rozwiązań, które znikną z naszego życia. Inne będą nadal obowiązywać, aż do momentu odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego. Podatek od przychodów z budynków powróci, wygaśnie prawo do stosowania 5 proc. PIT i CIT, a limity zwolnień PIT będą obowiązywać do końca roku podatkowego. Odliczanie od podatku darowizn na walkę z COVID-19 możliwe będzie jeszcze do końca maja. To tylko niektóre ze zmian. Wyjaśniamy, jak prawidłowo wypełnić swoje obowiązki podatkowe.

Te podatki znikają wraz ze zniesieniem stanu epidemicznego w Polsce

KPMG w Polsce przygotowało specjalne zestawienie zmian podatkowych, jakie przyniesie zniesienie stanu epidemii. Według opinii specjalistów część podatków będziemy rozliczać tak, jak miało to miejsce jeszcze przed epidemią. Niektóre zmiany zaczną obowiązywać już z końcem maja, a część - pozostanie w mocy do końca roku podatkowego 2022 r. Które zmiany zaczną obowiązywać już w najbliższych dniach?

Podatek od przychodów z budynków - ten podatek powraca od czerwca

Podatek od przychodów z budynków zacznie obowiązywać ponownie od nowego miesiąca po odwołaniu stanu epidemii. Oznacza to, że od czerwca ponownie trzeba będzie go opłacać.

Bezwarunkowe zwolnienie od tego podatku obowiązuje dzięki ustawie z 28 listopada 2020r., która zmieniła ustawę o CIT i PIT.

Wygaśnie prawo do stosowania 5% PIT / CIT

Wygaśnie również prawo do stosowania 5% PIT/CIT w przypadku dochodów kwalifikowanych IP, które służyły do przeciwdziałania COVID-19. Z uprawnienia można było korzystać już na etapie obliczania zaliczek. Na podstawie art. 52u ustawy o PIT i 38m ustawy o CIT maj będzie ostatnim miesiącem, w którym będzie można skorzystać z obniżonej stawki CIT. W przypadku PIT – korzystanie z rozwiązania będzie możliwe do zakończenia 2022r.

Limity zwolnień PIT będą obowiązywać do końca roku podatkowego

Limity zwolnień z PIT obowiązują do końca roku podatkowego, w którym odwołany zostanie stan epidemii. Podwyższenie limitów dotyczyło niektórych zwolnień z PIT i obejmowało świadczenia wypłacane pracownikom. Szczegóły zostały zawarte w art. 52l oraz 52t ustawy o PIT. Chodzi o zapomogi wypłacane przez organizacje związkowe na rzecz pracowników oraz zapomogi wypłacane w przypadkach indywidualnych. Dotyczyło to także wartości otrzymywanych przez pracownika w ramach działalności socjalnej, wyjazdów do wczasów, kolonii, zimowisk i pobytów w sanatoriach, świadczeń postojowych w związku z epidemią.

Bieg terminów MDR pozostanie bez zmian

Terminy MDR to terminy związane z z obowiązkiem przekazywania (raportowania) do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych. W czasie stanu epidemii terminy dotyczące schematów krajowych nie rozpoczynają się, a już rozpoczęte - uległy zawieszeniu. Zasada ta obowiązuje nie tylko w czasie stanu epidemii, ale także zagrożenia epidemiologicznego - tym samym w zakresie terminów MDR zmiany na razie nie będzie.

Certyfikaty rezydencji – nadal będzie można posługiwać się certyfikatem obejmującym 2019 r.

Płatnik może posługiwać się certyfikatem rezydencji podatnika, który był ważny w 2019 r. Dotyczy to zarówno czasu epidemii, jak i zagrożenia epidemiologicznego oraz dwóch miesięcy po ich ustaniu. Z tego powodu, aby nadal posługiwać się certyfikatem wystarczy oświadczenie podatnika, że dane zawarte w certyfikacie nie zmieniły się. Można również posługiwać się kopią certyfikatu, jeżeli dane zawarte w dokumencie nie budzą wątpliwości.

Stan ten będzie obowiązywać nadal, bowiem stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego.

Ulga za złe długi - wyłączenia konieczności zwiększania podstawy opodatkowania do końca 2022 r.

Jeżeli zaistnieją pewne warunki, takie jak:

  • negatywne konsekwencje COVID-19 czy
  • spadek przychodów,

istnieje możliwość wyłączenia konieczności zwiększania podstawy opodatkowania przy obliczaniu zaliczek. Podstawa zwykle jest zwiększana o niezapłacone koszty podatkowe zobowiązań. Dotyczy tzw. ulgi za złe długi. Ponieważ stan epidemii zostanie odwołany w maju 2022 r., z tej możliwości można korzystać do końca roku podatkowego 2022.

Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych do produkcji towarów wykorzystywanych w zwalczaniu COVID 19 - możliwa jest tylko do końca maja

Jedynie do końca maja można korzystać z prawa do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych, które wykorzystuje się do produkcji środków wykorzystywanych w zwalczaniu COVID-19. Uprawnienie wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym dojdzie do odwołania stanu epidemii.

Tylko do końca maja możliwe będzie odliczanie od podatku darowizn na walkę z COVID-19

Odliczanie darowizn na cel jakim jest walka z COVID-19 od dochodu w PIT i CIT jest możliwe do końca maja. Odliczać można 150% lub nawet 200% darowizny, zależy to jednak od daty jej przekazania. Chodzi o podarowane laptopy lub tablety na rzecz wybranych instytucji lub organizacji pozarządowych (art. 38g, 38p ustawy o CIT, a także art. 52N, 52x ustawy o PIT)

Biała lista podatników VAT - będziemy mieć ponownie 7 dni na wysłanie zawiadomienia

Od momentu odwołania stanu epidemii, czyli od 16 maja ponownie będzie obowiązywał termin 7 dni do zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek nie znajdujący się na tzw. białej liście. Wcześniej, w czasie epidemii był na to czas 14 dni. (art. 15zzn Tarczy 1.0)

Indywidualne interpretacje podatkowe – nadal będziemy czekać dłużej

W przypadku wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych nadal będziemy dłużej czekać na otrzymanie interpretacji. Do czasu odwołania termin na wydawanie interpretacji indywidualnych został wydłużony o dodatkowe 3 miesiące (art. 31g Tarczy 1.0)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu