Nie tylko dane Free Now, czyli aplikacji mobilności miejskiej, ale również TIER i Dott – operatorów hulajnóg na wynajem – potwierdzają, że mieszkańcy polskich miast wracają do stylu życia, jaki był ich codziennością przed pandemią. Coraz więcej osób zamawia taksówkę i wynajmuje hulajnogi.
Mieszkańcy miast wracają do stylu życia sprzed pandemii
Badania wykazują, że od kiedy zniesiony został wymóg noszenia maseczek, Polacy znów coraz chętniej przemieszczają się po mieście.
- Zamówienia przejazdów taxi z lutego na marzec wzrosły o 30 proc., a obecnie notujemy ich więcej niż w najlepszych okresach przed pandemią. Rejestrujemy też rekordowe liczby nowych kierowców – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.
Najwięcej zamówień na przejazdy jest w weekendy, ale zwiększa się też liczba dojazdów do pracy w dni powszednie, a ma to związek z powrotem pracowników do biur.
- Obserwujemy też wzrost zamówień na lotniska i dworce, w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, ale też częstszymi podróżami służbowymi użytkowników korzystających z naszej platformy w celach biznesowych - dodaje Urban.
Rośnie zainteresowanie wynajmem elektrycznych hulajnóg
Według raportu Stowarzyszenia Mobilne Miasto, flota wszystkich pojazdów tego typu w Polsce wynosi już 45 tysięcy. To trzykrotnie więcej niż rok temu w tym samym okresie. Operatorzy współdzielonych hulajnóg, przyznają, że popularność tego środka transportu w mieście będzie wciąż wzrastała wśród Polaków.
Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły rynek i sympatię użytkowników. Zwłaszcza w dużych miastach, mieszkańcy dzięki hulajnogom stają się mniej zależni od samochodów, ma to również związek z coraz większą świadomością ekologiczną i konsekwencjami związanymi z postępującymi zmianami klimatu.
- Według naszych danych, szczytowe godziny przejazdów przypadają na pory dojazdu do pracy oraz powrotu z niej, czyli na przedziały 07:00-09:00 i 17:00-19:00. Nic więc dziwnego, że trasy prowadzące do Śródmieścia i innych centrów biznesowych okazały się najczęstszymi w ciągu tygodnia. Weekendami Polacy również korzystają z tej formy transportu, przykładowo podczas podróży rekreacyjnych. - wyjaśnia Borys Pawliczak, Dyrektor Generalny Dott w Europie Wschodniej i Skandynawii.
Miasta 15-minutowe. Co to właściwie jest?
Jak wyjaśnia Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej, miasta 15-minutowe to nie tylko koncepcja, ale nowa codzienność. Zwłaszcza w czasach zwiększającej się po pandemii aktywności i przy potrzebie przemieszczania się po mieście.
- Dane z ostatnich badań TIER wyraźnie wskazują, że użytkownicy cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wybierają e-hulajnogi, aby dojechać do pracy lub na uczelnię, jak również w trakcie wyjść towarzyskich czy dla rozrywki. Cieszy nas, że proekologiczne myślenie staje się normą, a Polacy są gotowi, aby zrezygnować z przejazdów samochodem na rzecz niskoemisyjnej mobilności współdzielonej – dodaje Mathieu Deloly.
- Zmiana nazwiska po ślubie. Il kosztuje wymiana wszystkich dokumentów?
- Praca zdalna z nowymi zasadami od września 2022 r. Co się zmieni w Kodeksie pracy?
- Czy górnicy się przebranżowią? Szansą może być branża energetyki odnawialnej
- Liczba ludności maleje, społeczeństwo się starzeje. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń
