Liczba ludności maleje, społeczeństwo się starzeje. Te dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Jakie wnioski przynosi Narodowy Spis Powszechny?

Justyna Madan
Justyna Madan
GUS opublikował kolejne wstępne dane Narodowego Spisu Powszechnego
GUS opublikował kolejne wstępne dane Narodowego Spisu Powszechnego Przemyslaw Swiderski/Polska Press/Dziennik Bałtycki
Wszystko wskazuje na to, że nasze społeczeństwo się starzeje, a w Polsce ubywa ludzi. GUS opublikował kolejne wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Tym razem chodziło o ludność i mieszkania w 2021 roku. Dane wskazują, że 31 marca 2021 roku w Polsce mieszkało 38 036,1 tys. osób, 122 osoby na 1 km2. To o jedną osobę mniej niż 10 lat wcześniej. Jest nas też trochę mniej niż w 2011 roku. Liczba ludności zmniejszyła się o ok. 476 tys., czyli o 1,2 proc. Od lat maleje też liczba mieszkańców miast. Czego jeszcze dowiemy się ze statystyk podanych przez GUS?

Populacja w Polsce maleje. Co mówią nowe dane GUS?

Narodowy Spis Powszechny to „podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium” – podaje Encyklopedia PWN. Spis ludności odbywa się na ogół raz na 10 lat.

Wyniki NSP, które opublikował GUS są co prawda wstępne, „lecz są dokładniejszym przybliżeniem ostatecznych wyników spisu, wynikającym z pogłębionych analiz, w których uwzględniono dane zebrane w ramach wywiadów spisowych oraz pozyskane ze źródeł pozastatystycznych” – czytamy w raporcie.

Narodowy Spis Powszechny. Tak wygląda struktura wieku ludości

Jak wynika z podanych przez GUS danych, w porównaniu ze spisem ludności z 2011 roku – jest nas mniej. Liczba ludności w ciągu 10 lat zmniejszyła się o ok. 476 tys., tj. o 1,2 proc.

  • 48,3 proc. populacji stanowili mężczyźni – mniej o 255,0 tys.;
  • 51,7 proc. kobiety – mniej o 220,8 tys.

Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet – współczynnik feminizacji utrzymuje się od poprzedniego spisu. W 10 lat przybyło prawie 2 mln osób w wieku 60-65 lat i starszych, co oznacza, że przeszło co piąty mieszkaniec Polski jest po 60-tce. Zmniejszył się natomiast odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym (z 18,7 proc. do 18,4 proc.), a także w wieku produkcyjnym (z 64,4 proc. do 59,3 proc.)

Ludność w województwach. W których mieszka nas najwięcej?

Największym województwem pod względem liczby ludności jest województwo mazowieckie liczące 5 514,7 tys. mieszkańców, co stanowi 14,5 proc. ogółu ludności kraju. Jeśli porównamy te wyniki z danymi sprzed 10 lat okazuje się, że woj. mazowieckie odnotowało też największy przyrost liczby ludności – to o 246 tys. mieszkańców więcej. Kolejne pod względem ludności są:

  • województwo śląskie - 4 403 tys. osób, 11,6 proc. ogółu ludności kraju, o około 227 tys. osób mniej;
  • województwo wielkopolskie – 3 504,6 tys. mieszkańców;
  • województwo małopolskie – 3 432,3 tys. mieszkańców.

Najmniejsze z kolei jest województwo opolskie, w którym mieszka 954,1 tys. osób. To 2,5 proc. całej ludności kraju. W lubuskim natomiast mamy 991,2 tys. mieszkańców.

Przez ostatnie lata większość województw odnotowała spadek liczby ludności. Najwyższy w województwie świętokrzyskim (o 6,6 proc.) i województwie lubelskim (o 5,7 proc.) Największy przyrost natomiast odnotowano w województwie mazowieckim (o 4,7 proc.) i województwie pomorskim (o 3,6 proc.).

Zmiany powiązane są z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje (napływ lub brak odpływu przede wszystkim ludzi młodych), a następnie tworzenie rodzin.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu