Populacja w Polsce maleje. Co mówią nowe dane GUS?
Narodowy Spis Powszechny to „podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium” – podaje Encyklopedia PWN. Spis ludności odbywa się na ogół raz na 10 lat.
Wyniki NSP, które opublikował GUS są co prawda wstępne, „lecz są dokładniejszym przybliżeniem ostatecznych wyników spisu, wynikającym z pogłębionych analiz, w których uwzględniono dane zebrane w ramach wywiadów spisowych oraz pozyskane ze źródeł pozastatystycznych” – czytamy w raporcie.
Narodowy Spis Powszechny. Tak wygląda struktura wieku ludości
Jak wynika z podanych przez GUS danych, w porównaniu ze spisem ludności z 2011 roku – jest nas mniej. Liczba ludności w ciągu 10 lat zmniejszyła się o ok. 476 tys., tj. o 1,2 proc.
- 48,3 proc. populacji stanowili mężczyźni – mniej o 255,0 tys.;
- 51,7 proc. kobiety – mniej o 220,8 tys.
Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet – współczynnik feminizacji utrzymuje się od poprzedniego spisu. W 10 lat przybyło prawie 2 mln osób w wieku 60-65 lat i starszych, co oznacza, że przeszło co piąty mieszkaniec Polski jest po 60-tce. Zmniejszył się natomiast odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym (z 18,7 proc. do 18,4 proc.), a także w wieku produkcyjnym (z 64,4 proc. do 59,3 proc.)
Ludność w województwach. W których mieszka nas najwięcej?
Największym województwem pod względem liczby ludności jest województwo mazowieckie liczące 5 514,7 tys. mieszkańców, co stanowi 14,5 proc. ogółu ludności kraju. Jeśli porównamy te wyniki z danymi sprzed 10 lat okazuje się, że woj. mazowieckie odnotowało też największy przyrost liczby ludności – to o 246 tys. mieszkańców więcej. Kolejne pod względem ludności są:
- województwo śląskie - 4 403 tys. osób, 11,6 proc. ogółu ludności kraju, o około 227 tys. osób mniej;
- województwo wielkopolskie – 3 504,6 tys. mieszkańców;
- województwo małopolskie – 3 432,3 tys. mieszkańców.
Najmniejsze z kolei jest województwo opolskie, w którym mieszka 954,1 tys. osób. To 2,5 proc. całej ludności kraju. W lubuskim natomiast mamy 991,2 tys. mieszkańców.
Przez ostatnie lata większość województw odnotowała spadek liczby ludności. Najwyższy w województwie świętokrzyskim (o 6,6 proc.) i województwie lubelskim (o 5,7 proc.) Największy przyrost natomiast odnotowano w województwie mazowieckim (o 4,7 proc.) i województwie pomorskim (o 3,6 proc.).
Zmiany powiązane są z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje (napływ lub brak odpływu przede wszystkim ludzi młodych), a następnie tworzenie rodzin.
