- Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem. Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Praca zdalna na nowych zasadach od września 2022?
Trwają prace nad projektem, który ma wprowadzić konkretne zmiany w Kodeksie pracy. Chodzi o to, że resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Co miałoby się zmienić?
Przede wszystkim pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty, jakie ponosi pracownik wykonujący pracę zdalnie. Mowa tu np. o sprzęcie, którego używa, Internecie czy rachunkach za prąd.
Skorzystają też rodzice małych dzieci, ponieważ szef nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia. Ale również tym, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży. Oczywiście dotyczy to zawodów, w których wykonywanie pracy z domu jest możliwe.
Zasady pracy zdalnej określone w regulaminie
W Kodeksie pracy znajdzie się również zapis na temat miejsca wykonywania pracy zdalnej. Pracownik będzie musiał wskazać miejsce, w którym swoją pracę wykonuje.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony 16 maja, co oznacza, że ustawa weszłaby w życie na początku września 2022.
Jeszcze w lutym, minister Marlena Maląg wspominała o tym, że „zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe - w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, po konsultacji z przedstawicielami pracowników".
