Przedłużenie Operacji Feniks na 2025 r. ma na celu dalszą realizację trzech głównych celów: odbudowy infrastruktury, wzmocnienia systemu ochrony przed powodziami i zapobiegania przyszłym katastrofom oraz wsparcia ludności cywilnej poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, pomocy medycznej, psychologicznej i organizację ewakuacji.
Dodatki finansowe dla żołnierzy biorących udział w akcji
Jednym z kluczowych elementów zmian jest znaczna podwyżka dodatków finansowych dla żołnierzy biorących udział w operacji. Ich dieta dzienna wzrośnie o 400 proc. - z dotychczasowych 45 zł do 180 zł. Podwyżka ta ma na celu wyrównanie wynagrodzeń żołnierzy za udział w podobnych akcjach do poziomu pensji obowiązujących np. na granicy na polsko-białoruskiej. Obejmie nie tylko żołnierzy zawodowych, ale również członków Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz innych służb mundurowych angażujących się w pomoc podczas kryzysów.
Dodatki finansowe będą miały także moc wsteczną. Oznacza to, że nowe zasady dotyczyć będą też żołnierzy, którzy już od 12 września 2024 r. udzielali pomocy powodzianom.
Działania podejmowane w ramach Operacji Feniks
Operacja Feniks obejmuje również wsparcie logistyczne oraz wzmocnienie infrastruktury krytycznej, co w długofalowej perspektywie ma poprawić system ochrony przed powodziami oraz zapewnić lepszą gotowość na przyszłe zagrożenia. Ponadto ma ona na celu pomoc humanitarną dla osób poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, dostarczając pomoc medyczną, psychologiczną i organizację ewakuacji.
