Spis treści
Polacy chorują. W grudniu wzięli 2,18 mln zwolnień chorobowych
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wg ZUS w listopadzie zwolnienie chorobowe wzięło 1,8 mln pracowników. W grudniu było to już 2,18 mln osób.
Liczba zwolnień na dzieci wzrosła w tym okresie z 361 tys. do niemal 412 tys. Gdy porówna się rok do roku, wzrost jest prawie dwukrotny - w grudniu 2021 r. wystawiono ich 215 tys. - czytamy w DGP.
Pracownik, który jest ubezpieczony ma prawo do przerwy w świadczeniu pracy z powodu czasowej niezdolności do realizacji swoich obowiązków. Taka niezdolność musi być potwierdzona przez lekarza odpowiednim zaświadczeniem.
Co wolno robić w czasie zwolnienia lekarskiego?
Na zwolnieniu lekarskim znajduje się przyczyna niedyspozycji pracownika oraz czas, w którym pracownik nie powinien wykonywać pracy.
Jeżeli ze zwolnienia będziemy korzystać niezgodnie z jego przeznaczeniem możemy utracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres przerwy od pracy. Wynika tak z Ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Art. 17. 1. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
Oznacza to, że pracownik nie powinien wykonywać pracy zarobkowej w tym czasie.
W tym czasie pracownik ma powstrzymać się od takich działań i aktywności, które nie są zgodne z celem zwolnienia. Chodzi przede wszystkim działania, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta i wydłużyć czas, kiedy nie będzie on zdolny do pracy.
Do po tych zajęć można zaliczyć:
- prace w ogrodzie,
- prace w gospodarstwie,
- robienie remontu w domu,
- wyjazdy, chyba że taki wyjazd został zlecony przez lekarza, np. do sanatorium,
- uczestnictwo w imprezach sportowych.
Zwolnienie lekarskie. Czy wolno wyjść z domu?
Bez względu na to, jakie mamy zwolnienie, z domu możemy wyjść, aby
- kupić niezbędne produkty spożywcze,
- kupić leki w aptece,
- udać się do lekarza.
W razie kontroli, jeżeli nie zostaniemy zastani w miejscu zamieszkania, może się okazać konieczne złożenie wyjaśnień. Przydatny może być rachunek ze sklepu lub z apteki.
Osoba przebywająca na zwolnieniu "chodzącym" może opuścić miejsce zamieszkania. Może to być na przykład wyjazd do rodziny. W takiej sytuacji należy jednak poinformować pracodawcę. Są na to 3 dni od momentu zmiany miejsca pobytu. Jeżeli rodzina mieszka za granicą, warto poprosić lekarza, aby umieścił odpowiednią wzmiankę w dokumentacji. W przypadku kontroli z ZUS-u taki wyjazd nie będzie wzbudzać wątpliwości.
Ponadto zwolnienie lekarskie posiada odpowiednie kody. Są o m.in.:
- kod 1, który oznacza – zwolnienie leżące. W takiej sytuacji mamy obowiązek przebywania w domu przez cały czas trwania zwolnienia. Możemy jednak wyjść np. na zakupy.
- kod 2 to zwolnienie chodzące. Pozwala np. na wyjście na spacer i większą swobodę.
Pracownik może chodzić na L4, w tym opuszczać mieszkanie, np. wybrać się na spacer. Mimo że takie zwolnienie pozwala na więcej swobody, to również trzeba pamiętać o ograniczeniach.
Na zwolnieniu lekarskim lekarz umieszcza wzmiankę
- „chory może chodzić”
- „chory musi leżeć”.
Pierwsza z nich nie pozostawia wątpliwości, że należy się powstrzymać od działań na rzecz pracodawcy, choć można opuszczać dom.
W przypadku drugiej wskazówki chory powinien przebywać w domu. Jeżeli go tam nie będzie w sytuacji kontroli — zostanie wezwany na wyjaśnienia. Nie oznacza to jeszcze utraty zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub rehabilitacyjnego, ani rozwiązania umowy o pracę lub zwolnienia dyscyplinarnego.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?