Spis treści
Ustawa o rekompensatach za VAT przyjęta przez sejm. Co się zmieni?
1 grudnia polski sejm przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ceny mają pozostać na poziomie ok. 200 zł/MWh. Za ustawą głosowało 424 posłów.
Działania osłonowe mają zostać wydłużone m.in. dla:
- gospodarstw domowych,
- szpitali,
- szkół,
- wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.
W celu dalszego zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności spółkom gazowym oraz terminowego regulowania zobowiązań związanych z zapewnianiem płynności na rynku giełdowym, ciągłością dostaw energii lub pozostawaniem w gotowości do świadczenia usług sprzedawcy z urzędu paliwa gazowego, istnieje konieczność utrzymania rozwiązań osłonowych obowiązujących w 2022 r. - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Ustawa zakłada wprowadzenie w 2023 r. mechanizmu polegającego na:
- zagwarantowaniu odbiorcom chronionym oraz użyteczności publicznej ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji na takim samym poziomie jak w 2022 r.,
- przyznaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych, refundacji za poniesione koszty podatku od towarów i usług,
- utrzymaniu mechanizmu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych, który służy zrekompensowaniu im skutków wprowadzenia ceny maksymalnej dla swoich odbiorców końcowych objętych taryfą,
- wprowadzenie funkcjonującego równolegle mechanizmu rekompensat dla operatorów systemu dystrybucyjnego paliw gazowych,
- wzmocnieniu kontroli wydatkowania środków publicznych i usprawnia procedurę i nadzór sposobu gospodarowania.
Od nowego roku powróci wyższy podatek VAT na gaz
- Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - mówiła w listopadzie na konferencji prasowej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Choć taryfa pozostanie zamrożona dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych - to jednak rachunki płacone za gaz i tak będą wyższe. Dlaczego? Wróci stawka 23% VAT. Od lutego ten podatek wynosił 0%.
Z tego powodu ma być możliwość starania się o refundację kosztów VAT-u.
Zwrot za VAT za gaz. Takie warunki trzeba spełnić
Aby starć się o zwrot VAT-u konieczne jest, aby gospodarstwo domowe używało gazu jako źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Zwrot podatku nie jest przewidziany dla osób korzystających z gazu do gotowania lub podgrzewania wody.
Obowiązywać będzie również kryterium dochodowe, które wyniesie:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Koszt rekompensat spowodowany cenami maksymalnymi oraz stawkami dystrybucji paliw gazowych ma wynieść ok. 29 mld zł. Jest to jedno z założeń projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r.