Spis treści
Program Aktywny Rodzic. Jak działa i kto może skorzystać?
Program Aktywny Rodzic został stworzony z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Od momentu jego uruchomienia, ZUS wypłacił na 3 cele programu kolejno:
197 tysięcy świadczeń „aktywnie w domu” na kwotę 101,9 miliona złotych,
228,1 tysiąca świadczeń „aktywni rodzice w pracy” na 362,7 miliona złotych,
oraz 483,6 tysiąca świadczeń „aktywnie w żłobku” na 688 milionów złotych.
Wypłaty w ramach programu są realizowane w sposób systematyczny. Jak zaznaczył rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka:
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic ZUS wypłaca w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad.
Jak i kiedy ZUS wypłaca świadczenia? Terminy i zasady
Wypłaty w ramach świadczenia "aktywnie w żłobku" odbywają się każdego 20. dnia miesiąca. Natomiast pozostałe świadczenia z programu są wypłacane w ostatni dzień roboczy każdego miesiąca. Taki harmonogram pozwala na przewidywalność i stabilność finansową dla rodzin korzystających z programu.
W styczniu 2025 roku ZUS wypłacił 177,6 tysiąca świadczeń "aktywnie w żłobku" na kwotę 266,5 miliona złotych, 81,9 tysiąca świadczeń "aktywni rodzice w pracy" na 132,3 miliona złotych oraz 72,6 tysiąca świadczeń "aktywnie w domu" na 38,5 miliona złotych. Te liczby pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie.
Rodzice mogą składać wnioski o świadczenia wyłącznie przez internet, co jest wygodnym rozwiązaniem w dobie cyfryzacji. Dostępne są cztery kanały wnioskowania: platforma PUE/eZUS, aplikacja mobilna mZUS, bankowość elektroniczna oraz portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ulubione świadczenie
Wsparcie żłobkowe jest najczęściej wybieranym świadczeniem w ramach programu Aktywny Rodzic. ZUS przekazał na ten cel aż 688 milionów złotych, co stanowi znaczną część całkowitej kwoty wypłat. Popularność tego świadczenia może wynikać z rosnącej potrzeby zapewnienia dzieciom opieki w żłobkach, co pozwala rodzicom na kontynuowanie pracy zawodowej.
Źródło: PAP
