15 sierpnia zacznie obowiązywać lex Kamilek. „Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją ustawy. Jesteśmy na zaawansowanym etapie"

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Jak przekazała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, resort sprawiedliwości „pracuje nad nowelizacją ustawy". – Jesteśmy już na zaawansowanym etapie – podkreśliła.
Jak przekazała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, resort sprawiedliwości „pracuje nad nowelizacją ustawy". – Jesteśmy już na zaawansowanym etapie – podkreśliła. Piotr Smolinski/ Polska Press
W związku z wprowadzeniem lex Kamilek, wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w rozmowie zapowiedziała prace nad nowelizacją ustawy. Celem jest doprecyzowanie definicji działalności związanej z małoletnimi. – Jesteśmy już na zaawansowanym etapie. Chcemy sprecyzować, co należy rozumieć jako działalność, dopuszczenie do działalności. Planujemy zwolnić wolontariuszy z opłaty za zaświadczenie z KRK – wymieniła.

Spis treści

Ustawa wchodzi w życie

15 sierpnia zacznie obowiązywać lex Kamilek, przynosząc ze sobą nowe wymogi dla pracodawców. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra sprawiedliwości, podkreśliła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną" znaczenie świadomości pracodawców o konieczności weryfikacji przyszłych pracowników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym oraz wymogu posiadania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) przed zatrudnieniem.

– Mam nadzieję, że mają taką świadomość, ale przypominam, że obowiązek weryfikacji pracowników w kontekście przestępstw seksualnych istnieje od 2017 r. Niestety, ten przepis przez lata nie był stosowany. Ustawa Kamilka dodała konieczność przedstawiania zaświadczenia z KRK i wskazała organ kontrolujący to, czy pracodawcy dokonują weryfikacji. Dodatkowo wprowadziła m.in. obowiązek wypracowania standardów ochrony małoletnich, tzn. procedury bezpiecznych reakcji i ścieżki reagowania wtedy, gdy jest podejrzenie krzywdzenia dziecka – tłumaczyła.

Planowane zmiany w ustawie

Wiceministra sprawiedliwości zapowiedziała, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma na celu doprecyzowanie niektórych jej aspektów. – Jesteśmy już na zaawansowanym etapie. Chcemy sprecyzować, co należy rozumieć jako działalność, dopuszczenie do działalności. Planujemy zwolnić wolontariuszy z opłaty za zaświadczenie z KRK – wyjaśniła Rudzińska-Bluszcz. Dodatkowo, w nowelizacji ustawy ma pojawić się jasne sprecyzowanie tego, czym jest działalność związana z małoletnimi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wyjątki od weryfikacji

Wiceszefowa MS przypomniała również o istniejących wyjątkach od obowiązku weryfikacji. – Ale już teraz np. goście zapraszani przez szkołę na pojedynczą prelekcję nie muszą przechodzić weryfikacji, tak samo jak kierowcy wożący dzieci na wycieczki –zaznaczyła. To podkreśla, że nowelizacja ma na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, ale również wyeliminowanie niejasności i niepotrzebnych obciążeń dla osób nieposiadających bezpośredniego wpływu na małoletnich.

Wprowadzenie lex Kamilek oraz zapowiedziane zmiany w ustawie są krokiem w kierunku zwiększenia ochrony małoletnich przed przestępstwami seksualnymi, jednocześnie starając się nie obciążać nadmiernie osób i instytucji zaangażowanych w ich opiekę i edukację.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu