https://strefabiznesu.pl
reklama

6-godzinny dzień pracy. Służbowe telefony i maile po godzinie osiemnastej? Zakazane!

Waldemar Lewandowski
SXC
Pracowniczych przywilejów przybywa. Gdzie?

Na Zachodzie. W Polsce stara bieda - praca dłużej niż gdzie indziej i wciąż za mniejsze pieniądze.

Z dwóch części Europy płyną informacje o nowych pomysłach w zakresie prawa pracy. We Francji związki pracownicze Syntec i CFDT podpisały z organizacją pracodawców CGC porozumienie o zakazie komunikacji służbowej po godzinach pracy (w tamtejszych warunkach - po godzinie 18). Pracownicy mają wyłączać służbowe telefony po pracy, z gwarancją, że w wolnym czasie szef nie będzie słał do nich ani SMS-ów, ani e-maili.

Z kolei w szwedzkim Göteborgu władze miejskie ogłosiły początek eksperymentu. Część komunalnych urzędników przez rok będzie pracować po sześć godzin dziennie. Pozostali - jak dotąd - przez siedem. Płace zostaną bez zmian. Potem porównane zostaną wyniki. - Mamy nadzieję, że pracujący krócej urzędnicy będą czuć się lepiej fizycznie i mentalnie a my zaoszczędzimy dzięki mniejszej liczbie dni chorobowych - wyjaśnia Mats Pilhem, lewicowy wiceburmistrz Göteborga w rozmowie z magazynem "The Local Sweden". Opozycja krytykuje to jako zagrywkę przedwyborczą, ale faktem jest, że z 6-godzinnym dniem pracy Szwecja eksperymentuje kolejny raz.

- W Polsce skargi na wydłużony czas pracy to druga największa grupa skarg po zastrzeżeniach do wynagrodzeń - mówi Emila Pankowska, zastępca okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy. - W naszym oddziale stanowiły one 17 proc. skarg w roku 2011 a już 19 proc. w roku ubiegłym. Przy czym okazało się, że uzasadnionych była aż połowa (w porównaniu do ok. 40 proc. dwa lata wcześniej) - dodaje.

Pracodawcom kontrolowanym po takich skargach, zdarzało się np. manipulować liczbą godzin dozwolonych do przepracowania w jednej dobie. Tak było w 19 zakładach regionu. Inspektorzy odkryli też przypadki niezapewnienia pracownikom należnego odpoczynku tygodniowego w 20 firmach. Tam, gdzie praca trwa w więcej niż 5 dni, nagminne (42 proc. przypadków) było nieudzielanie dni wolnych za pracę niedzielną itp.

Według organizacji OECD, w 2012 roku przeciętny Francuz przepracował 1479 godzin, Szwed - 1621, a Polak - 1929 godzin.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fon36
Kolego takiJa, rację muszę przyznać koledze KLJ ... Jeśli będziemy się godzić na takie zachowania, to niedługo dojdzie do tego, że kobieta będzie musiała się oddać potencjalnemu pracodawcy, żeby otrzymać zatrudnienie, a potem również seks na żądanie, żeby pracę utrzymać ... (wiem, że to skrajność , ale ... )  Z patologią trzeba walczyć. Nieodbieranie telefonów po określonej godzinie jest właśnie formą takiego sprzeciwu. Niektórym pracodawcom myli się pojęcie pracownika z niewolnikiem. U nas nie ma dialogu z pracodawcą , nie ma kompromisów. Daleko nam jeszcze do "zachodu" w tym względzie.
K
KJL.
nie wiem  co to znaczy wyłączanie telefonu po 18 tej by pracodawca.... bleble... bzdury..
mam telefon wyciszam dzwonek i niech se dzwoni. jutro się widzimy w pracy normalnie :/ do widzenia. jak jestem na urlopie to wyłączam telefon całkiem albo go wyciszam i chowam do szafy by mi nikt nie przeszkadzał. co to znaczy że mam iść do pracy bo... NIECH SE WYNAJMIE LUDZI NA ZASTĘPSTWO... AGENCJE PRACY SĄ OD TEGO BEZROBOCIE 14 % (MIN. - FAKTYCZNE OK 40 %)
jakieś niepokojenie ludzi robicie...
t
takiJA
Jest w tym dużo racji, ale... punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ty zapewne możesz - skoro tak konkretnie stawiasz sprawę - pozwolić sobie, żeby wyłączyć służbowy telefon, nie odbierać połączeń od szefa i stwierdzić: co to znaczy, że mam iść do pracy, bo... niech se wynajmnie ludzi na zastępstwo. Jest jednak wielu pracowników, dla których takie zachowanie mogłoby zakończyć się utratą pracy, bo na ich miejsce czeka kilkadziesiąt innych osób, które nie będą miały problemu, żeby odebrać telefon po godzinach pracy. Niestety mamy duże bezrobocie, co wykorzystują pracodawcy. 

Wybrane dla Ciebie

Administracja do zmiany. Kolejne deregulacje w toku

Administracja do zmiany. Kolejne deregulacje w toku

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu