Spis treści
Transformacja energetyczna na horyzoncie
Polski sektor energetyczny stoi u progu znaczących zmian. Dzięki środkom z KPO, w wysokości ponad 16 mld euro, możliwa będzie szybsza modernizacja systemu elektroenergetycznego oraz zwiększenie efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).
– Przyspieszamy modernizację systemu elektroenergetycznego, tak aby zwiększyć efektywność OZE – podkreśla minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Fundusz Wsparcia Energetyki, z którego będą pochodzić środki, to największa pula pieniędzy rozdzielana jednorazowo w historii Polski w ramach Unii Europejskiej. To także największa umowa podpisywana przez ministerstwo, co podkreśla skalę i znaczenie przedsięwzięcia dla przyszłości polskiej energetyki.
Preferencyjne finansowanie dla firm
Kluczowym elementem programu jest bardzo korzystne finansowanie projektów.
– To bardzo tanie pieniądze z UE, powinny przełożyć się na koszty funkcjonowania firm i spadek rachunków odbiorców – zwraca uwagę na atrakcyjne warunki pożyczek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Mirosław Czekaj.
Oprocentowanie pożyczek wyniesie zaledwie 0,5 proc. w skali roku, z 25-letnim okresem kredytowania i 9-letnią karencją. Takie warunki finansowania są rzadkością na rynku i mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, a także do obniżenia rachunków dla odbiorców energii. Dodatkowo, pożyczki będą mogły pokryć do 95 proc. kosztów danej inwestycji, minimalizując potrzebę angażowania własnych środków przez firmy.
Jakie projekty uzyskają wsparcie?
Fundusz Wsparcia Energetyki ma na celu wsparcie szeregu przedsięwzięć związanych z modernizacją i rozbudową infrastruktury energetycznej. Wśród obszarów, które mogą liczyć na finansowanie, znajdują się:
- Budowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych, ale wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych.
- Realizacja projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii, w tym budowa źródeł odnawialnych wraz z instalacjami do produkcji odnawialnego wodoru oraz magazynami energii w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa.
- Inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw, ograniczenie emisji oraz rozwój infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw drugiej generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.
Kiedy można składać wnioski?
Pierwszy nabór wniosków o pożyczki zostanie ogłoszony przez BGK jeszcze w dniu ogłoszenia informacji o funduszu. Nabory będą trwały do II kwartału 2026 roku lub do wyczerpania środków, co daje przedsiębiorstwom szerokie okno możliwości na zgłaszanie i realizację swoich projektów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?