Znamy treść listu w tej sprawie, który pracownicy Małopolskiego Centrum Nauki skierowali do marszałka województwa Łukasza Smółki. Jak piszą, ten apel jest aktem desperacji.
„Od dłuższego czasu naszym palącym problemem jest Pani Dyrektor Aneta Wądrzyk, która z nadania Pani Iwony Gibas piastuje stanowisko dyrektorki Marketingu i Rozwoju Marki w MCN Cogiteon. Liczymy na Pana reakcję i pomoc w zachowaniu dobrego imienia Cogiteonu oraz ocalenie reputacji nowopowstałej instytucji kultury” – zaznaczają autorzy listu".
W opinii pracowników tej placówki Aneta Wądrzyk „jest osobą, która nigdy nie powinna zasiadać w publicznej instytucji kultury, a konkurs na to stanowisko został sfałszowany, o czym dowiedzieliśmy się z dziennikarskiego śledztwa (przeprowadzonego m.in. przez Interię jesienią 2023 roku – red.).
„Pani Wądrzyk znana jest z kryminalnej przeszłości (o czym donosiły liczne media), niegospodarności, a my poznaliśmy ją jako wulgarną osobę, która znęca się nad pracownikami i tworzy z Cogiteonu prywatny folwark. Mamy uzasadnione podejrzenia mętnych decyzji finansowych podejmowanych przez Panią Wądrzyk, która wprost informuje, że wykonawcy obsługujący MCN Cogiteon to jej znajomi. W ten sposób Cogiteon współpracuje z firmą [... tu pojawiają się nazwy i nazwiska - red.]. Pani Dyrektor wprost informuje pracowników, że nie ma takiego przetargu którego nie można „ustawić” i nie ma takiej instytucji przez którą nie można „wyprać pieniędzy” – twierdzą pracownicy MCN.
Kontrowersje budzi również sposób, w jaki Aneta Wądrzyk zarządza Cogiteonem. Jak relacjonują w liście pracownicy, komunikuje się ona wulgarnie z podwładnymi, podważa ich kompetencje.
- Chętnie też ocenia wygląd i cechy pracowników takie jak waga (nazywając „wielorybami”), ubrania („biedne urzędasy”), czy zachowanie mężczyzn w pracy ("j**** pedały"). Część pracowników nie wytrzymuje zachowania Pani Wądrzyk, doznaje załamań nerwowych i musi korzystać z pomocy psychiatrycznej” – alarmują autorzy listu do małopolskiego marszałka.
Aneta Wądrzyk trafiła do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w 2023 roku i objęła tam ważne stanowisko, mimo że jej zawodowa przeszłość budzi duże kontrowersje.
Jak podaje Interia, jeszcze w latach 90. XX wieku, gdy przez długi czas zajmowała kierownicze stanowisko w centrum kultury w Brzeszczach ( miejscowości, gdzie burmistrzem była przez siedem lat Beata Szydło). Odpowiadała tam m.in. za sprzedaż biletów w lokalnym kinie i „przywłaszczyła sobie blisko 70 tys. zł publicznych pieniędzy, co potwierdził sąd”.
Kolejno, w 2014 roku, Aneta Wądrzyk objęła dyrektorskie stanowisko w centrum kultury i wypoczynku w Andrychowie. „Ta nominacja wywołała sprzeciw części pracowników. Uważali, że osoba z zarzutami nie powinna pełnić tak ważnej funkcji. Kariera Wądrzyk w Andrychowie zakończyła się pod koniec 2017 roku skandalem. Radni odkryli bowiem, że w kasie centrum kultury brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Z tego powodu w trybie pilnym trzeba było znaleźć w budżecie 660 tys. zł. Po tej sytuacji urzędniczka zrezygnowała z pracy” – podaje Interia.
Urząd marszałkowski odpowiada ws. Cogiteonu
Stanowisko w sprawie zajął we wtorek (23 lipca) Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jak przekazała nam rzeczniczka urzędu Magdalena Opyd, w poniedziałek (15 lipca) zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające mające na celu zbadanie sytuacji oraz zlecona została kontrola doraźna w zakresie: mobbingu i kontroli zarządczej - w terminie niezwłocznym oraz zamówień publicznych obejmujących rok 2024 (z wyłączeniem obszaru inwestycji) i umów partnerskich zawieranych przez instytucję na realizację współpracy w zakresie wydarzeń, w terminie do końca roku 2024. Natomiast kontrola przeprowadzona przez Biuro Audytu i Kontroli UMWM rozpocznie się w placówce w najbliższy czwartek (25 lipca).
- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon Piotra Szymańskiego pani Aneta Wądrzyk przebywa od dziś (23 lipca) na urlopie. Nieprawdą jest natomiast jakoby zarząd województwa małopolskiego był informowany na bieżąco o niestosownych zachowaniach pani Anety Wądrzyk względem pracowników. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Cogiteonu, który odpowiada za politykę kadrową instytucji, zachowania tego typu nie były mu przez pracowników zgłaszane. Do kadr i dyrekcji placówki nie wpłynęły także żadne formalne zawiadomienia dotyczące mobbingu. Natomiast 13 lipca (sobota) i 14 lipca (niedziela) na skrzynki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego trafił anonimowy list podpisany „Pracownicy Cogiteonu” dotyczący rzekomych zachowań jakich miała się dopuścić wicedyrektor Cogiteonu. W jego wyniku już 15 lipca (poniedziałek) odbyło się spotkanie dyrekcji placówki z członkiem zarządu odpowiedzialnym za obszar małopolskiej kultury i wszczęto postepowanie wyjaśniające - informuje Magdalena Opyd.
sprostowanie:
Zgodnie ze sprostowaniem nadesłanym przez byłą Panią Premier Beatę Szydło, Pani Aneta Wądrzyk nie była szefową biura poselskiego Beaty Szydło, nigdy nie pełniła takiej funkcji, wbrew wcześniej przez nas podaną informacją
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?