Spis treści
Dla młodych ludzi głównymi ośrodkami akademickimi są Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice. W tych miastach dostępnych jest 81,8 tys. miejsc w akademikach, co oznacza, że mniej niż co dziesiąty student może liczyć na taką opcję zakwaterowania.
Studenci zostają w domach lub wynajmują mieszkania
Jak wskazują analitycy firmy doradczej CBRE, taki stan rzeczy powoduje to, że studenci albo zostają w domach rodzinnych, albo wynajmują mieszkania. Ta druga opcja jest jednak kosztowna ze względu na trudne otoczenie na rynku spowodowane m.in. wojną.
Na szczęście miejsc w akademikach będzie przybywało. W planach jest 60 tego typu obiektów. Są one na bardzo różnym etapie realizacji, od zarysu planów, po kilka akademików w budowie, które najprawdopodobniej zostaną uruchomione w 2023 roku – tłumaczy Agnieszka Mikulska, starsza konsultantka w dziele badań i doradztwa w CBRE.
Przybywa studentów w naszym kraju
Studentów w Polsce znowu zaczęło przybywać. Z danych GUS wynika, że w roku akademickim 2020-2021 studiowało 1,215 mln studentów, zatem o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Oficjalne dane wskazują, że w całej Polsce są 464 domy studenckie prowadzone przez uczelnie wyższe lub na ich zlecenie, które mogą zapewnić zakwaterowanie dla ok. 118 tys. studentów. W głównych ośrodkach akademickich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice) tych miejsc jest 81,8 tys.
Rosną koszty akademików publicznych i prywatnych
Z analizy CBRE przeprowadzonej w połowie 2022 roku wynika, że w tych miastach studenci mają do dyspozycji ponad 69,3 tys. miejsc w akademikach publicznych oraz dodatkowo 12,5 tys. miejsc w akademikach prywatnych.
Przeciętny koszt miejsca w akademiku publicznym to 473 zł miesięcznie - o 6 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast miejsce w akademiku prywatnym to koszt przeciętnie 1370 zł miesięcznie - o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.
Kraków z większa liczbą akademików niż Warszawa
Najwięcej miejsc w akademikach jest w Krakowie – łącznie 17,2 tys., z czego 15 tys. w akademikach publicznych i 2,2 tys. w prywatnych. W Warszawie liczba miejsc jest mniejsza i wynosi 16,4 tys. – 14,7 tys. w akademikach publicznych i 1,6 tys. w prywatnych. Ze względu na większą liczbę studentów, w Warszawie miejsc wystarczy tylko dla 7 proc. studentów, podczas gdy w Krakowie dla 13 proc. Porównywalne wskaźniki co w stolicy Małopolski odnotowano w Łodzi i Lublinie.
- Aktualnie obłożenie w akademikach jest bardzo wysokie i często bliskie 100 proc. Chodzi nie tylko o ograniczoną liczbę miejsc, ale też sytuację związaną z wojną, napływem uchodźców i ograniczoną dostępnością kredytów mieszkaniowych. To podbija znacząco popyt na rynku najmu. Dodatkowo popytowi sprzyjają długofalowe trendy. O ile od 2006 roku obserwowaliśmy spadek liczby studentów, obecnie jest odwrotnie, do tego nieprzerwanie rośnie liczba studentów zagranicznych - Agnieszka Mikulska z CBRE.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International