Spis treści
Kolejny miesiąc ze spadkiem oprocentowania lokat
Jak podaje w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, w październiku 2023 roku średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 6,08 procenta. Jest to niewielki spadek w porównaniu do września br. Jak zauważa ekspert, „od początku roku oprocentowanie depozytów pozostaje pod presją najpierw spodziewanych, a teraz faktycznie dokonywanych przez RPP cięć stóp procentowych".
– Prognozy sugerują, że przed nami dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Wraz z tymi zmianami w dół podążać powinno też oprocentowanie, którym banki kuszą oszczędzających – wskazuje.
W tym banku dostaniesz 8 procent
Zdaniem Turka, październik przyniósł oszczędzającym delikatny oddech. – Co prawda większość instytucji dalej cięła oprocentowanie, ale zmiany te nie były już aż tak gwałtowne jak we wrześniu – wyjaśnia i dodaje, że jeden z banków postanowił powitać nowych klientów lokatą na 8 proc. – Jak to zwykle bywa z czołówką najlepszych ofert depozytowych, trzeba spełnić kilka warunków, aby cieszyć się takim oprocentowaniem – zauważa.

Jak podaje, jest to oferta zarezerwowana dla nowych klientów, którzy na maksymalnie 180 dni mogą ulokować nie więcej niż 50 tys. zł. – Do tego trzeba jeszcze zgodzić się na kontakty marketingowe, logować się do aplikacji mobilnej i co miesiąc robić po 10 transakcji kartą lub BLIKiem – wymienia Turek.
Koniec ofert z oprocentowaniem na poziomie 10 proc.
Turek przypomina, że „jeszcze latem były banki, które kusiły nas depozytami z oprocentowaniem na poziomie 9 czy 10 proc.", których obecnie już nie znajdziemy. – Standardem staje się obecnie kuszenie nowych klientów obietnicą wypłacenia odsetek na poziomie 6-7 proc. – tłumaczy i przyznaje, że obecnie są „tylko dwie propozycje, które ponad ten próg wykraczają". Jednak są one co najmniej kilkoma dodatkowymi warunkami.
Jakie wymagania stawiają banki w październiku 2023?
Poszukując lepiej oprocentowanych lokat musimy się liczyć z dodatkowymi wymaganiami i limitami – np. maksymalnej kwoty i co najwyżej kilkumiesięcznego okresu obowiązywania wyższego oprocentowania. – Bank poprosi nas też przeważnie o korzystanie z dodatkowych produktów: karta, konto, aplikacja mobilna – wymienia. – Najczęściej promocyjne lokaty są ponadto kierowane do nowych klientów lub przynajmniej osób, które do banku przyniosą nowe środki – dodaje.

To nie wszystkie „gwiazdki”, które banki mogą zastosować przy tworzeniu promocji. Ekspert przyznaje, że coraz częściej spotkać możemy się z tym, że wymagane będzie od nas regularne zasilanie konta i aktywne korzystanie usług płatniczych (karta lub BLIK). – Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych – dodaje.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna 5,75
- Stopa lombardowa 6,25
- Stopa depozytowa 5,25
- Stopa redyskontowa weksli 5,80
- Stopa dyskontowa weksli 5,85
- Harmonogram posiedzeń RPP
Do końca roku odbędą się jeszcze dwa decyzyjne posiedzenia RPP:
- listopad 7-8 (wtorek-środa)
- grudzień 5-6 (wtorek-środa)