Banki przed nowymi wyzwaniami: niestabilność gospodarki i zielona transformacja - czy wykorzystają szansę, by znów przyciągać inwestorów?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Banki przestają się kojarzyć z monumentalnymi salami operacyjnymi czekającymi na klientów, skarbcami, sejfami i kasjerami. Ale skala nowych wyzwań jest godna budzącej szacunek historii świata finansjery.
Banki przestają się kojarzyć z monumentalnymi salami operacyjnymi czekającymi na klientów, skarbcami, sejfami i kasjerami. Ale skala nowych wyzwań jest godna budzącej szacunek historii świata finansjery. Paweł Łacheta / Polska Press
Jakie najważniejsze wyzwania czekają banki w ciągu dwóch najbliższych dekad? Poprawa wizerunku, wyzwania ekologiczne i ryzyko niestabilności. Badanie Economist Impact przynosi trzy scenariusze dla branży bankowej. Na każdej z tych ścieżek są szanse, ale też pułapki.

Przez sektor finansowy przetacza się obecnie burza, szefowie banków próbują dopasować rolę swoich organizacji do coraz trudniejszego rynku.

Raport, zatytułowany „Bankowość w 2035: trzy warianty przyszłości”, rysuje możliwe scenariusze w oparciu o zebrane dane i wywiady z ekspertami. Analiza, przygotowana we współpracy z SAS, wskazuje tzw. megatrendy, które mają potencjał przekształcenia branży bankowej, definiuje zagrożenia i szanse oraz przedstawia konkretne sposoby, jak banki mogą ewoluować w kierunku zrównoważonych i etycznych zasad funkcjonowania.

Po co istnieje bank?

Zmiany klimatyczne oraz nierówności ekonomiczne i społeczne powodują, zdaniem ekspertów, że banki stoją w tej chwili na rozdrożu: „Dynamiczny rozwój sektora w warunkach niepewności rodzi pytanie, jaki jest cel istnienia banków?” – akcentuje Yuxin Lin.

„To, jak na to pytanie odpowiedzą liderzy bankowości, i to, jakie decyzje podejmą na podstawie analizy tej sytuacji, na nowo zdefiniuje całą branżę” - podkreśla Senior Manager of Policy and Insights w Economist Impact.

Jak uzupełnia Director of Global Financial Services w SAS, Alex Kwiatkowski, „banki mają wpływ nie tylko na stan globalnej gospodarki, ale i sytuację ludzi. Świadomie używając technologii i innowacji, instytucje mogą godzić osiąganie wyższych celów z opłacalnością. Jeśli natomiast nie zaangażują się we wprowadzanie prawdziwych zmian, może to mieć bardzo poważne konsekwencje” – uważa menadżer z SAS.

Banki powinny odzyskać zaufanie społeczne

Zaufanie do banków nadszarpnął kryzys z 2008 roku. Usługi finansowe w rankingach zaufania do poszczególnych sektorów gospodarki zajmują ostatnie miejsca: negatywny stosunek do branży finansowej deklaruje 46 proc. ankietowanych, pozytywny - 54 proc. (Edelman Trust Barometer, 2022).

Wybiegając w przyszłość do roku 2035, Scenariusz nr 1 przedstawia świat, w którym banki do poprawy własnego wizerunku wykorzystują transformację cyfrową. Wzmacniają ochronę prywatności danych i zabezpieczenia przed oszustwami, a także wprowadzają zasady korzystania z usług, które są bardziej przyjazne dla konsumentów. Dzięki zaawansowanym platformom cyfrowym mogą skutecznie komunikować się z klientami i zapewniać im obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

– Zaufanie konsumentów, budowane przez wiele lat, można dziś stracić w jednej chwili – zaznacza Stu Bradley, wiceprezes Fraud and Security Intelligence w SAS.

– W miarę jak digitalizacja przyspiesza, banki muszą zarządzać doświadczeniem klienta w wysoce spersonalizowany sposób. Konieczne jest całościowe podejście, które pozwoli równoważyć budowanie zaangażowania z szacowaniem ryzyka oraz kwestiami bezpieczeństwa - dodaje Stu Bradley.

Banki muszą odnaleźć swoje miejsce w zielonej transformacji

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, dzisiejsze deklaracje rządów w sprawie ograniczania emisji gazów cieplarnianych są zbyt zachowawcze. Ograniczenie zmian klimatycznych wymaga bezprecedensowej globalnej współpracy, a także szybkich i zdecydowanych działań.

Trwa głosowanie...

Czy 2022 rok to dobry czas na inwestycje?

Scenariusz nr 2 przewiduje, że w 2035 roku dekarbonizacja gospodarki jest priorytetem dla energetyki, infrastruktury i transportu. Standardem stają się opłacalne źródła energii odnawialnej oraz zielone technologie.

Prawdziwe zamieszanie z czasem - jego zmianami na letni i zimowy lub nie - dopiero przed nami. A wszystko przez brak zdecydowania Unii Europejskiej. Zanosi się na to, że wkrótce będziemy mieli w UE „czasową wieżę Babel". A to dlatego, że jedne kraje chcą odejść od zmiany czasu na letni i zimowy, inne nie. Z kolei wśród tych, które chcą odejść od zmiany czasu jedne (jak np. Polska) chcą zostać "na zawsze" przy czasie letnim, inne - przy czasie zimowym.

Zmiana czasu 2024. Zegarki przestawiamy z czasu zimowego na ...

Przywództwo sektora bankowości w kwestiach klimatycznych może stanowić kluczowy warunek dla osiągnięcia zeroemisyjności przemysłu w perspektywie 2050 roku. Dzięki zdolności modelowania scenariuszy ryzyka klimatycznego i rozumieniu potencjalnego wpływu tego zjawiska na kapitał banki mogą odegrać bardzo ważną rolę w napędzaniu zielonej transformacji.

Świat w czasach niepewności: jak zachowają się banki w obliczu zagrożenia deglobalizacją?

Pandemia COVID-19 uwypukliła istniejące wcześniej problemy ekonomiczne I zaostrzyła napięcia między światowymi gospodarczymi mocarstwami. Równocześnie jej skutki najmocniej dotknęły biedniejsze kraje. Scenariusz nr 3, naszkicowany przez Economist Impact, widzi świat Anno Domini 2035 jako rzeczywistość pełną sporów i rozrywaną rozbieżnościami interesów.

Światowi giganci rezygnują z ustaleń wielostronnych na rzecz porozumień dwustronnych i regionalnych, co marginalizuje Światową Organizację Handlu. Globalny system finansowy dzieli się pod naciskiem alternatywnych systemów płatniczych oraz walut cyfrowych.

- Deglobalizacja, przyspieszona przez ostatnie wydarzenia, prawdopodobnie zwiększy skalę nierówności społecznych, które już są coraz bardziej widoczne – ocenia Theodora Lau, założycielka Unconventional Ventures.
– Bezsprzecznie, bankowość i pieniądze są w centrum tych wydarzeń. Każdy z nas ma dziś do odegrania bardzo ważną rolę budowaniu bardziej zintegrowanej i zrównoważonej przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu