Spis treści
Podwyżki dla pracowników żłobków
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas konferencji prasowej w żłobku nr 68 na warszawskim Ursynowie zauważa, że pracownicy socjalni bardzo często poświęcają się pracy, która wpływa również na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Według Aleksandry Gajewskiej to „tak duże poświęcenie, że wymaga specjalnego uhonorowania, specjalnego docenienia”:
Tysiąc złotych brutto podwyżki każdego miesiąca otrzymają pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, systemów pieczy zastępczej i wspierania rodzin oraz wszystkich instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - zapowiada Aleksandra Gajewska wiceszefowa MRPiPS.
Zobacz także: Praca w żłobku pod lupą. Jak powinna wyglądać? Jakie trzeba mieć wykształcenie? Sprawdzamy przepisy
Rząd podjął już decyzję o wprowadzeniu programu, w ramach którego rząd wesprze samorządy i dofinansuje je w taki sposób, aby możliwe były dopłaty do wynagrodzenia dla pracowników:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- systemów pieczy zastępczej,
- wspierających rodziny.
Dodała także, że proponowane zmiany dotyczą także wszystkich osób pracujących w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Opiekunki także zasługują na docenienie
W czasie konferencji Gajewska zwróciła uwagę także na pracę opiekunek:
Od wielu lat walczymy o to, by prestiż tego zawodu został dostrzeżony (...), żeby opieka nad dziećmi, tymi najmłodszymi, została w końcu doceniona i nazwana wczesną edukacją - powiedziała.
Dodaje też, że rząd chce docenić ludzi pracy i sprawdzi, że da to finansowy skutek. Również tej grupy zawodowej mają dotyczyć podwyżki rzędu tysięcy złotych brutto co miesiąc.
Źródło:
