Będą rekompensaty dla firm, które straciły na wzroście cen gazu i energii? Jest decyzja Komisji Europejskiej

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Komisja Europejska wyraziła zgodę i przyjęła ramy prawne określające zasady udzielania pomocy i rekompensat dla branż energochłonnych w związku z rosnącymi cenami gazu i energii.
Komisja Europejska wyraziła zgodę i przyjęła ramy prawne określające zasady udzielania pomocy i rekompensat dla branż energochłonnych w związku z rosnącymi cenami gazu i energii. unsplash
Komisja Europejska przyjęła ramy prawne określające zasady, dzięki którym państwa Unii będą mogły pomagać finansowo przedsiębiorstwom w związku ze skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie. Pomoc ma zrekompensować wzrost cen gazu i energii m.in. branżom energochłonnym. Zmienione przepisy będą obowiązywać do zakończenia 2022 r.

Już wcześniej polski rząd przyjął zmiany w systemie rekompensat. Nowe zapisy ustawowe przyjęte przez Radę Ministrów jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie pozwalają przedsiębiorstwom na uzyskiwanie rekompensat na zasadach ustalonych przez Komisję Europejską na lata 2021-2030. Wówczas rekompensaty wynikały z powodu konieczności zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz miały ograniczyć ryzyko przeniesienia produkcji do krajów poza UE.

Budżet na rekompensaty na lata 2022-31 dla sektorów i podsektorów energochłonnych wyniósł wówczas ponad 45 mld zł.

Kto skorzysta na zmianach zasad udzielania pomocy i rekompensat?

Na zmianach na pewno nie skorzystają podmioty będące pod kontrolą Federacji Rosyjskiej oraz objęte sankcjami. Jako przedsiębiorstwa z branż energochłonnych należy rozumieć te firmy, dla których są koszty nabycia energii to przynajmniej 3% wartości, jaką osiąga produkcja.

Kraje członkowskie UE mogą już rozpocząć prace nad rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą na przyznawanie do 400 tys. euro przedsiębiorstwom odczuwającym skutki wzrostów cen energii.

Państwa członkowie będą pracować nad programami dla całych sektorów

Państwa maja pracować nie tylko nad rozwiązaniami prawnymi, ale także nad specjalnymi programami dla całych sektorów.

Przedsiębiorstwa z branż

  • rolnictwo,
  • rybołówstwo,
  • akwakultura.

będą mogły otrzymać nawet 35 tys. euro. Natomiast przedsiębiorstwa działające w innych dziedzinach - do 400 tys. euro.

W ten sposób mają zostać złagodzone gospodarcze skutki działań wojennych. Zablokowanie transferów SWIFT w Rosji pociąga za sobą konsekwencje nie tylko dla rosyjskich przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, ale także ich zachodnioeuropejskich kontrahentów. Podjęte już sankcje stwarzały ryzyko, że Rosja wstrzyma dostawy rosyjskiego gazu i ropy.

55% gazu ziemnego w Polsce sprowadzane jest z Rosji

- Aktualnie aż 55% gazu ziemnego w Polsce sprowadzane jest z Rosji. Korzystają z niego głównie przemysł, gospodarstwa domowe oraz ciepłownictwo – podaje Forum Energii.

Wraz z końcem roku 2022 planowane jest ukończenie gazociągu Baltic Pipe, który pozwoli zastąpić w całości w Polsce rosyjski gaz takim, który będzie pochodzić z krajów skandynawskich, a dokładniej z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Ropa naftowa w Polsce wykorzystywana do produkcji paliw w 65% sprowadzona jest z Rosji. W 2000 roku było to jednak jeszcze więcej, bo aż 93%. W Niemczech obecnie trwa debata na temat zastosowania kolejnych restrykcji wobec Rosji. To właśnie środki pochodzące ze sprzedaży surowców energetycznych stanowią znaczną część wpływów do budżetu Federacji Rosyjskiej.

– Wpływ amerykańskiego embarga na dochody Rosji będzie prawie 14-krotnie mniejszy niż w przypadku ewentualnego embarga UE na samą ropę naftową. Mimo stosunkowo niewielkiego wpływu dla gospodarek amerykańskiej i rosyjskiej, oczekujemy jednak, że zakaz ogłoszony przez prezydenta Bidena spowoduje dalszy wzrost cen surowca na globalnych rynkach – powiedział Maciej Miniszewski, analityk zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Komisja Europejska pozwoliła, aby państwa rekompensowały wzrost cen energii elektrycznej i gazu

Z tego powodu Komisja Europejska pozwoliła, aby państwa UE mogły rekompensować przedsiębiorstwom energochłonnym dodatkowe koszty mające swoje źródło we wzroście cen energii elektrycznej i gazu. Pomoc będzie mogła mieć także formę dotacji bezpośrednich, a łączna kwota pomocy na dane przedsiębiorstwo nie może przekroczyć nie może przekraczać 30% kwalifikowanych kosztów oraz być większa, niż 2 mln euro.

8 marca Komisja Europejska przedstawiła plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Koncepcja opiera się na:

  • dywersyfikacji dostaw gazu,
  • ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych w gospodarce poprzez zwiększenie efektywności energetycznej.

Już w 2022 r. import gazu z Rosji ma zostać ograniczony o 60%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu