Będą zmiany w działalności nierejestrowanej. Dorobimy więcej bez zakładania działalności gospodarczej. Jest już projekt ustawy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Działalność nierejestrowana pozwala na to, by ominąć formalne założenie firmy.
Działalność nierejestrowana pozwala na to, by ominąć formalne założenie firmy. 123rf
Działalność nierejestrowana pozwala na to, by ominąć formalne założenie firmy. Zwykle prowadzenie biznesu wymaga zarejestrowania swojej działalności. Jeżeli jednak nasze dochody będą niższe, niż minimalne wynagrodzenie za pracę - działalności gospodarczej nie trzeba będzie rejestrować. Jest projekt ustawy, który ma zmienić zasady prowadzania interesów w formie, jaką jest działalność nierejestrowana.

Spis treści

Działalność nierejestrowana funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 2018 roku. Proponowane zmiany mają być jej rozszerzeniem. Dzięki temu zniknęła podstawa prawna do wystawiania mandatów oraz wszczynania postępowań wobec osób, które prowadziły drobne interesy, np. szyjąc maskotki dla dzieci czy sprzedając warzywa z własnego ogródka.

To rozszerzenie obowiązującej już tzw. działalności nierejestrowej.

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

Obecnie działalności nie trzeba rejestrować, jeżeli przychody z niej są niższe, niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, która wynosi aktualnie 1505 zł. Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest nieprowadzenie działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat. W takiej sytuacji wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Przychody można rozliczyć w ramach rocznego zeznania PIT-36.

W okresie funkcjonowania instrumentu tzw. działalności nierejestrowej pojawiały się postulaty dot. możliwości podwyższenia progu przychodów uprawniającego do skorzystania z tej formy działalności (np. Rzecznik MŚP), bądź zmiany limitu przychodowego na limit dochodowy, jak również postulaty modyfikacji wymogu dotyczącego braku możliwości podjęcia takiej działalności jeśli w okresie ostatnich 60 miesięcy była prowadzona działalność gospodarcza - czytamy w ocenie z 2022 r., która zaopiniowała ustawę „Prawo przedsiębiorców”.

Działalność nierejestrowana — jak będzie wyglądać po zmianach?

Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia do projektu — istnieje szansa, że wiele osób nieprowadzących do tej pory takiej działalności zacznie to robić. Jak wskazują autorzy uzasadnienia — przełoży się to na wzrost gospodarczy oraz zwiększy wpływy podatkowe od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów.

- Dziś próg przychodów umożliwiający skorzystanie z tego dobrego rozwiązania jest niski. Podniesienie go pozwoli szerszemu gronu osób na legalne podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej — tłumaczy Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS cytowany przez portal Money.pl.

Projekt został przygotowany przez nadzwyczajną sejmową komisję do spraw deregulacji, która powstała w lipcu 2021 r.

Kto może obecnie prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana pozwala przetestować i przekonać się w praktyce, jak będzie wyglądać prowadzenie małej firmy. Od 2018 roku w ramach działalności nierejestrowanej istnieje możliwość świadczenia usług oraz sprzedaży z pominięciem formalnego założenia firmy.

Aby prowadzić taką działalność, trzeba jednak spełnić kilka wymagań. Działalność tę:

  • mogą prowadzić osoby fizyczne,
  • przychody ze wspomnianej działalności w miesiącu nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia (czyli 1505 zł),
  • działalność nie może być prowadzona w ramach spółki cywilnej,
  • nie może dotyczyć działalności regulowanej.

Przywilej prowadzenia działalności nierejestrowanej przypada osobom, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.

W działalności nierejestrowanej przychody nie mogą przekroczyć kwoty 1505 zł. W przeciwnym razie Urząd Skarbowy uzna to za prowadzenie działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji konieczne będzie zarejestrowanie takiej działalności w terminie siedmiu dni. Jeżeli do przekroczenia limitu nie dojdzie — takiej działalności nie trzeba będzie nigdzie zgłaszać.

Jakie aktualnie są obowiązki osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną?

Obowiązki osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną to:

  • prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży,
  • rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej,
  • przestrzeganie praw konsumentów,
  • wystawianie faktur lub rachunków na żądanie kupującego.

W praktyce kasę fiskalną posiadać muszą jedynie osoby sprzedające towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jest to np. sprzedaż:

  • gazu płynnego,
  • części do silników spalinowych,
  • nadwozia do pojazdów silnikowych,
  • sprzętu radiowego.

Działalność nierejestrowa a podatek VAT. Kiedy trzeba go zapłacić?

Co ciekawe taką działalność mogą prowadzić również osoby niepełnoletnie oraz bezrobotni. Prowadzący działalność może korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Gdyby jednak działalność objęła:

  • usługi prawnicze,
  • doradztwo,
  • usługi jubilerskie,
  • ściąganie długów,
  • sprzedaż części do samochodów i motocykli,
  • handel przez Internet kosmetykami, sprzętem gospodarstwa domowego, produktów elektronicznych i optycznych

wówczas taka osoba będzie musiała się zarejestrować jako podatnik VAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu