Co to jest podatek liniowy?
Podatek liniowy jest jedną z możliwości obliczania wymiaru podatku. Pozostałe to:
- podatek na zasadach ogólnych,
- podatek ryczałtowy,
- karta podatkowa.
Zakłada on, że wysokość należnego podatku jest wprost proporcjonalna do kwoty, która jest opodatkowywana. Chodzi o to, ze każdy płaci procentowo taki sam podatek.
To także jedna z form opodatkowania, na którą możemy się zdecydować rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą. Najważniejszą cechą, która odróżnia ten sposób opodatkowania jest stała stawka podatkowa, która wynosi 19%.
Im nasze dochody są wyższe, tym proporcjonalnie wyższy podatek zapłacimy.
To zupełnie inaczej, niż w przypadku skali podatkowej. Decydując się na skalę podatkową wraz ze wzrostem dochodu rośnie procentowy udział podatku, który trzeba zapłacić. Początkowo jest to 12%. Jeżeli jednak dochody przekroczą 120 tys. dochodu – stawka wzrasta do 32%.
W podatku liniowym proporcjonalnie rośnie kwota, a stawka procentowa pozostaje bez zmian. W przypadku skali podatkowej rośnie nie tylko kwota, ale i stawka. Właśnie z tego powodu podejmując decyzję o płaceniu podatku liniowego - wiemy, ile dokładnie zapłacimy.
W skali podatkowej istnieje ryzyko, ze zarobimy „za dużo”, przekraczając próg 120 tys. zł, co będzie związane z koniecznością zapłaty wyższego podatku. A przynajmniej tak było do niedawna.
Polski Ład a podatek liniowy - co się zmieniło? Czy nadal warto korzystać z „liniówki”?
Od kiedy obowiązuje Polski Ład do podatku liniowego trzeba doliczyć składkę zdrowotną, która wynosi 4,9% dochodu. Gdy zsumujemy to z podatkiem, okaże się, że zapłacimy łącznie 23,9%.
Nim wprowadzono Polski Ład z początkiem 2022 r. przedsiębiorcy najczęściej decydowali się na podatek liniowy.
Podatek liniowy - jakie ma wady?
Wybierając podatek liniowy nie możemy liczyć na:
- ulgi na dziecko,
- ulgi internetowe,
- darowizny przekazane na cele krwiodawstwa,
- ulgi rehabilitacyjne,
- nie ma możliwości rozliczenia się z małżonkiem,
- nie ma kwoty wolnej od podatku.
Konieczność opłacanie dodatkowo składki zdrowotnej miała zostać zrekompensowana ulgą dla klasy średniej (zlikwidowana i zastąpiona stawką 12% w I przedziale skali podatkowej). Do 30 tys. zł podwyższono także kwotę wolną od podatku, która także nie ma zastosowania w podatku liniowym.
Podatek liniowy - jakie ma zalety?
Płacąc podatek liniowy możemy zmniejszać jego wysokość biorąc pod uwagę koszty uzyskania przychodu. Im wyższe koszty, tym dochód jest mniejszy, a tym samym niższy podatek zapłacimy. W przypadku ryczałty bez względu na koszty podatek zawsze zapłacimy taki sam. Nawet wtedy, gdy przyniesie nam to stratę. 23,9% jest to jednak mniej, niż 32% na skali podatkowej, gdy ktoś zarobi „za dużo”.
Podatek liniowy po polskim ładzie - czy jest to opłacalne?
Skala podatkowa będzie korzystna dla firm, które zakładają, że nie będą posiadać wysokich dochodów. Jednak działalność gospodarcza jest nieprzewidywalna i może się okazać, że w każdym miesiącu zarobimy całkowicie inna kwotę. Wiąże się to także z ryzykiem, że zarobimy tak dużo, że przekroczymy próg podatkowy.
Podatek liniowy będzie korzystny dla firm o wysokich odchodach. Opłaca się, jeżeli:
- nie rozliczamy dochodu z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko - wtedy nie mamy prawa do specjalnych ulg, z których skorzystaj tylko przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o skalę podatkową,
- nie korzystamy z ulgi na dzieci i ulgi na Internet,
- uzyskujemy dochody także z innych źródeł, nie tylko z prowadzenia własnej działalności. Dochody te powinny być opodatkowane wg skali podatkowej (np. umowa o pracę).
Wtedy możemy uwzględnić inne ulgi podatkowe w rocznym zeznaniu dochodu z etatu. Konieczne będzie jednak złożenie dwóch deklaracji za rok.
