Spis treści
W poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie, z którego wynika, że sprzedawcy energii elektrycznej wprowadzą 12-procentowe obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych wstecznie od 1 stycznia 2023 roku. Zmiany wejdą w życie już po 7 dniach od momentu ich ogłoszenia.
- Oznacza to, że ceny energii w bieżącym roku będą niższe niż w 2022 roku, a gospodarstwa domowe ze średnim zużyciem otrzymają „darmowy” miesięczny rachunek - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
W nowelizacji zapisano, że sprzedawcy energii w rozliczeniach z odbiorcami za ten rok obniżą kwotę należności o 12 procent iloczynu średniej ceny prądu dla taryfy G11, a także wolumenu 2523 kWh. Średnia cena energii (taryfa G11) na ubiegły rok wynosi natomiast 0,4140 gr za kWh. Wysokość rabatu wyniesie zatem maksymalnie 125 złotych netto.
Przeczytaj również:Niższe rachunki za prąd, czy to możliwe? Oto proste i skuteczne sposoby
Kto skorzysta z obniżki cen prądu?
Osoby, które chcą skorzystać z obniżki cen prądu, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. Wystarczy, że spełnią jeden z poniższych warunków:
- zmniejszą o 5 proc. zużycie energii elektrycznej w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku,
- wyrażą zgodę na otrzymywanie rachunków drogą elektroniczną,
- sprawdzą oraz potwierdzą poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
- wyrażą zgodę na otrzymywanie informacji o usługach i produktach świadczonych przez sprzedawcę energii,
- są prosumentami (wytwarzają energię z OZE),
- złożą oświadczenie, że są odbiorcami uprawnionymi do korzystania z zamrożonych cen prądu w ramach podwyższonego limitu zużycia.
Jeśli obecnie odbiorca nie spełnia żadnego z tych warunków, rozliczenie za te rok może nastąpić w fakturach za okresy rozliczeniowe w 2024 roku. Możliwość ta będzie dostępna do 31 marca 2024 roku.
Wyższe limity cen prądu w Polsce
Warto przypomnieć, że w ramach Tarczy Solidarnościowej wzrosły limity zużycia energii elektrycznej. Obecnie prezentują się one następująco:
- 3000 kWh dla gospodarstw domowych (wcześniej 2000 kWh rocznie),
- 3600 kWh dla gospodarstw domowych, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością (wcześniej 2600 kWh),
- 4000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny (wcześniej 3000 kWh rocznie).
Nowy limit naliczany jest automatycznie, jednak nie dla wszystkich. Firma Tauron podkreśla, że „klienci, którzy są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów 3600 kWh lub 4000 kWh muszą założyć specjalne oświadczenia”.
Od października obniżona zostanie również cena maksymalna prądu dla przedsiębiorców, samorządów i podmiotów wrażliwych. Od tego czasu wyniesie ona 693 zł/MWh, zamiast dotychczasowych 785 zł/MWh.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?