Spis treści
Ceny prądu o dodatkowe 5 proc. niższe
Za nami dwudniowe posiedzenie Sejmu, które przyniosło spore zmiany także w ustawie o prawie energetycznym. Chodzi o podwyższenie limitów zamrożenia cen energii w 2023 roku. Już po pierwszym dniu posiedzenia Business Insider informował o poprawce zgłoszonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Teraz dodatkowa obniżka o 5 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 roku ogłoszona została już oficjalnie.
Ceny prądu w tym roku będą zamrożone na poziomie niższym o 5 proc. niż w 2022 r. Niższe rachunki za prąd będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023. To jeden z efektów przyjęcia ustawy o NABE – napisał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych na swoim profilu w mediach społecznościowych na platformie X (dawniej Twitter).
Przepisy zmieniające ceny energii elektrycznej mówią, że sprzedawcy prądu mają stosować ceny równe 95 proc. ceny stosowanej obecnie. Na ten moment w ramach limitów zużycia stosowane są zamrożone ceny taryf z początku 2022 roku. Ustawodawca przewiduje również wyrównanie nadpłaty, którą każdy z nas już zapłacił w bieżącym roku. Ma to nastąpić w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Wyższe limity zużycia energii elektrycznej
Stała obniżka cen w ramach ich zamrożenia i dodatkowe 5 proc. zniżki, które teraz funduje nam minister Sasin, ma zastosowanie tylko w ramach przyjętych wcześniej progów zużycia energii. Limity zostały w najnowszych przepisach zwiększone:
- dla gospodarstwa domowych z 2000 kWh do 3000 kWh;
- dla gospodarstw domowych, w których znajdują się osoby z niepełnosprawnościami z 2600 kWh do 3600 kWh;
- dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny z 3000 Wh do 4000 kWh.
Cena maksymalna za energię elektryczną zostanie obniżona od października 2023 roku także dla samorządów. Od tego czasu wyniesie ona 693 zł/MWh, zamiast dotychczasowych 785 zł/MWh. Taka cena dotyczyć będzie także:
- małych i średnich przedsiębiorców,
- szpitali,
- szkół,
- przedszkoli i żłobków,
- placówek opieki nad osobami z niepełnosprawnością,
- noclegowni.
Ochrona gwarancyjna NABE warta 70 mld zł
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zyska teraz gwarancje finansowe od Skarbu Państwa dla jej zobowiązań, które mają być warte 70 mld zł. Do NABE trafić mają wytwórcze aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych. Skarb Państwa zakupi od największych półek energetycznych w Polsce ich mniejsze spółki zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych. Spółki te zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ich kapitał będzie podwyższony, aż w końcu zaczną funkcjonować jako NABE.
Celem powstania tej struktury jest stworzenie narodowego podmiotu, który będzie jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego i narzędziem niezbędnej transformacji. NABE ma zmniejszyć ślad węglowy polskich spółek i zwiększyć ich potencjał inwestycyjny w sieci nisko i zeroemisyjne.
