Zniesienie pandemicznych restrykcji sprawiło, że liczba chętnych na podróżowanie znów wzrosła. Jednak ceny wycieczek nie przypominają i nie będą przypominały tych, które były oferowane przed pandemią. Na koszt biletów wpłynęła rekordowa inflacja i związane z nią wysokie koszty paliwa, choć nie są to jedyne przyczyny drożyzny.
Podróże samolotem coraz droższe
Dyrektor wykonawczy Ryanair Michael O'Leary w rozmowie z BBC poinformował, że średnia cena biletów wzrosła już do 40 euro, a to jeszcze nie koniec i w najbliższych latach osiągnie poziom 50 euro. Jak podkreślił, czasy promocyjnych stawek i lotów za kilka euro już się skończyły.
Nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o nasze naprawdę promocyjne stawki - za jedno euro, za 99 eurocentów, nawet tych za 9,99 euro - nie sądzę, że zobaczysz je przez następne kilka lat - stwierdził w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji.
Zdaniem szefa irlandzkich linii lotniczych pasażerowie nadal będą wybierali podróż samolotem, lecz zawrócą większą uwagę na cenę biletu. To ma natomiast jeszcze bardziej zwiększyć popularność linii niskobudżetowych.
Czemu ceny biletów cały czas rosną?
Na drożejące bilety wpływ ma wiele czynników, jednak głównym są rosnące ceny paliw spowodowane inflacją i wojna w Ukrainie. Według ubiegłorocznych prognoz cena paliwa lotniczego miała w tym roku wynieść około 70 dol. za baryłkę, jednak już teraz przekroczyła poziom 100 dolarów.
Warto podkreślić, że na wyższe ceny podróży ma też wpływ rosnący popyt spowodowany zjawiskiem tzw. odwetowej podróży, która ma zrekompensować miesiące spędzone w domu przez COVID-19. Z powodu pandemii wielu pracowników lotnisk straciło pracę, zatem oferowana liczba połączeń jest mniejsza w stosunku do zapotrzebowania. To niestety również wpływa na koszt biletu.
Wielu przewoźników podniosło ceny, by odrobić straty poniesione przez pandemię i związane z nią ograniczenia. Eksperci wyliczają, że linie lotnicze od momentu wybuchu COVID-19 straciły w skali globalnej około 200 miliardów dolarów. Gromadzone oszczędności mają też trafić na zakup paliwooszczędnych samolotów, które pozwolą na zmniejszenie kosztów podróży.
